Το σχολείο πάει Πανεπιστήμιο

Επιμέλεια: Νικολοπούλου Χριστίνα, Λίτση Κωνσταντίνα

Στο πλαίσιο των δράσεων  του  πολιτιστικού προγράμματος  “Τα βγάλαμε στην φόρα “ στις 8 Φεβρουαρίου 2017 επισκεφτήκαμε το  Πανεπιστήμιο Πατρών στο  τμήμα Βιολογίας  τον τομέα  Φυσιολογίας  ανθρώπου και ζώων.

17175917_1732685700395537_1848371314_o
Εκεί μας υποδέχτηκε και μας ξενάγησε η Κ.Μαργαρίτη Μαριγούλα, αναπληρώτρια καθηγήτρια φυσιολογίας ανθρώπου και ζώων, η οποία μας έδωσε πληροφορίες για τον εγκέφαλο και τις ιδιότητες του μέσω μιας ενδιαφέρουσας  παρουσίασης.

Αρχικά μας  ενημέρωσε για το πώς θα κρατήσουμε τον εγκέφαλο μας σε «φόρμα» με κύριες ασκήσεις το διάβασμα, τη γυμναστική  ακόμα και το κουτσομπολιό.

Στην συνέχεια,  μας μίλησε για ένα θέμα το οποίο επηρεάζει κυρίως εμάς τους έφηβους και αυτό δεν είναι άλλο από την αντιδραστική συμπεριφορά στην εφηβεία και που  οφείλεται αυτό. Οι έφηβοι κυρίως αντιδρούν καθώς  η αμυγδαλή τους έχει ολοκληρωθεί στον εγκέφαλο ενώ ο προμετωπιαίος δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί.

Τέλος, αυτό που μας έκανε πραγματικά εντύπωση είναι  ότι καθημερινά βλέπουμε πολλά όνειρα, από τα οποία λίγα καταγράφονται στον εγκέφαλο μας , είτε επειδή μας κάνουν εντύπωση ,είτε επειδή τα βλέπουμε λίγο πριν ξυπνήσουμε.

Κλείνοντας ,θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το Πανεπιστήμιο Πατρών και ιδιαίτερα την κυρία Μαργαρίτη Μαριγούλα για την εξαίσια αυτή παρουσίαση  με την οποία  μας βοήθησε να συνειδητοποιήσουμε και να αναγνωρίσουμε τον περίπλοκο και ενδιαφέρον κόσμο του εγκεφάλου.