ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΑΦΝΟΔΡΟΜΙΟ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ

Συνεχίζοντας το ηλεκτρονικό μας περιοδικό, το ΔΑΦΝΟΔΡΟΜΙΟ,  για δεύτερη χρονιά,   πολλές εργασίες φιλολογικού, κοινωνικού, θεολογικού και ευρύτερου ενδιαφέροντος έρχονται να προστεθούν και να εμπλουτίσουν τις ήδη ενδιαφέρουσες δημοσιευμένες εργασίες μαθητών του σχολείου μας από το προηγούμενο σχολικό έτος.

Στις φετινές εργασίες τα ενδιαφέροντα των μαθητών κινήθηκαν σε σύγχρονα  ζητήματα που απασχολούν την ελληνική κοινωνία, αλλά και την παγκόσμια κοινότητα :  η καταστροφή του περιβάλλοντος και η επερχόμενη κλιματική αλλαγή, τις επιπτώσεις της οποίας έχουν αρχίσει να αισθάνονται τόσο οι άνθρωποι, όσο και η χλωρίδα και πανίδα του πλανήτη που καθημερινά αφανίζεται, η ενεργειακή κρίση και άλλα.

Άλλο πρόβλημα που θίγουν οι εργασίες είναι η ξενιτιά και η μετανάστευση πολλών Ελλήνων στο εξωτερικό, το τελευταίο ρεύμα της οποίας πραγματώθηκε στα χρόνια της οικονομικής κρίσης.

Ξεχωρίζουν επίσης και εργασίες που μας φέρνουν κοντά και μας ξεναγούν σε πανέμορφες γωνιές της ελληνικής γης. Τέτοιες είναι η Σύμη, η Πάργα, η Πύλος, η Λέσβος, η Πελοπόννησος.

Τέλος πολύ ενδιαφέρουσες είναι και διάφορες φετινές εργασίες που έχουν ενδιαφέρον θρησκευτικό, όπως αυτές που μας ταξιδεύουν στο Άγιο Όρος και την Αγιά Σοφιά, αλλά και εκείνες οι πολύ ενημερωτικές σχετικά με την αγία Φιλοθέη και τους χριστιανούς της Αιγύπτου.

Η ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

ΑΝΔΡΕΟΥ ΕΦΗ