Επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας

met-juniorsclub                             mousio-epistimon_texnologias-6

Οι μαθητές του ομίλου «Ανθρωπιά και Αλληλεγγύη» πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ) του Πανεπιστημίου Πατρών τη Δευτέρα 11/12/2017.

Κατά την επίσκεψη οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου και συμμετείχαν στα προγράμματα που υλοποιούνται σε αυτό. Μέσω διαδραστικών παιχνιδιών, που έγιναν από τις υπεύθυνες συντονίστριες, τα παιδιά αντιλήφθηκαν πόσο προσεκτικά πρέπει να είναι με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κατανοώντας τους πολλούς κινδύνους που υπάρχουν. Σημαντικές λεπτομέρειες, τις οποίες αγνοούσαν κατά την χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, παίζουν καθοριστικό ρόλο στο να προβεί κάποιος κακόβουλος στην «παγίδευσή» τους. Έτσι, «διδάχθηκαν» την  προσοχή που πρέπει να δίνουμε καθημερινά σε πολλές δράσεις μας, για να είμαστε ασφαλείς.