Ασφάλεια στο διαδίκτυο

-Στην καφετέρια.

-Να έρθω;

-Άμα θες…

Αυτή είναι μία συνηθισμένη περίπτωση διαδικτυακής απάτης. Στην πραγματικότητα, ο «Νίκος» λέγεται Μάριος. Δεν είναι 16 ετών, αλλά 37. Απίστευτο και όμως αληθινό! Συμβαίνει στις μέρες μας και μπορεί να συμβεί στον καθένα μας. Δυστυχώς, το 94% των λογαριασμών στο Facebook είναι ψεύτικοι… Οι διαδικτυακές απάτες πολλαπλασιάζονται μέρα με την μέρα.

Εκτός από το γεγονός ότι μας διευκολύνει τη ζωή, το Διαδίκτυο είναι σαν μία θάλασσα. Μπορείς να βρεις πολλά πολύτιμα μαργαριτάρια, κοχύλια ή πολύχρωμες πέτρες, που λάμπουν στο ηλιόφωτο. Αλλά, σε αυτή την θάλασσα, υπάρχουν αχινοί (ιοί) ηλεκτροφόρα χέλια (εξαπάτηση μέσω διαδικτυακών αγορών) και πολλοί καρχαρίες (παιδεραστές, απατεώνες, απαγωγείς κτλ.). Αλλά, μπορούμε να προφυλαχθούμε!

Όταν μπαίνουμε σε ένα chatroom, πάντα δίνουμε ένα ψευδώνυμο και όχι το πραγματικό μας όνομα. ΠΟΤΕ δε δίνουμε τα προσωπικά μας στοιχεία (διεύθυνση, σχολείο, περιοχή κτλ.) και προσέχουμε τι ανεβάζουμε! Γιατί, η ασφάλεια στο διαδίκτυο μας αφορά όλους!

11 Φεβρουαρίου 2014

Παγκόσμια Ημέρα