Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού

εικόνα_Viber_2024-03-02_20-22-02-750

Την Δευτέρα 05 Φεβρουαρίου το σχολείο μας διοργάνωσε μία εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού στη Σπάρτη για την παρακολούθηση της διαδικασίας της Σαπωνοποίησης.

εικόνα_Viber_2024-03-02_20-22-35-161

Συγκεκριμένα μετά την άφιξή μας στο μουσείο η υπεύθυνη κ. Παλούμπα μάς πρόβαλε παρουσίαση σχετικά με το ελαιόλαδο, ένα από τα κύρια προϊόντα της περιοχής μας. Στη συνέχεια περιέγραψε σε εμάς τη χρήση του σαπουνιού και αναλύθηκε η δράση του, καθώς και η διαδικασία παραγωγής του. Με τη βοήθεια κάποιων εθελοντών μαθητών/-ιών προχωρήσαμε στην παρασκευή δικού μας σαπουνιού. Μετά το τέλος της διαδικασίας της παραγωγής παρακολουθήσαμε ένα σύντομο βίντεο σχετικά με τον τρόπο που πραγματοποιούνταν η σαπωνοποίηση παλιότερα.

Ήταν μια αρκετά ενδιαφέρουσα επίσκεψη, καθώς αφενός αποκομίσαμε πληροφορίες για το ελαιόλαδο και το σαπούνι και αφετέρου αποκτήσαμε μια αξέχαστη εμπειρία με την παρασκευή του.

εικόνα_Viber_2024-03-02_20-22-18-750

Θωμοπούλου Ελένη, Γ1

Κουλουβάρη Δανάη, Γ1

Κούρλα Αργυρώ, Γ1