To σχολείο μας στην eTwinning δράση για το STEM!!!

κατάλογος

To  σχολείο μας επιλέχθηκε, ανάμεσα  στα 25 Γυμνάσια της χώρας και το μοναδικό στο Ν. Σερρών, για συμμετοχή στην eTwinning δράση για το STEM!!!

Ο όρος «STEM» [Science, Technology, Engineering and Mathematics] είναι το ακρωνύμιο το οποίο χρησιμοποιείται για τα πεδία που αναφέρονται στις Φυσικές Επιστήμες, την Τεχνολογία, την Επιστήμη των Μηχανικών και τα Μαθηματικά.

Ο σκοπός της δράσης είναι η εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ρομποτική με τη συναρπαστική εκμάθηση της φυσικής, της τεχνολογίας, των μαθηματικών και της μηχανικής (STEM), πρακτικά χωρίς θεωρίες και περιττή ορολογία, και  μεθόδων ανάλυσης και επίλυσης προβλημάτων. Ταυτόχρονα, δίνεται η δυνατότητα ανάπτυξης δεξιοτήτων εφευρετικότητας, προγραμματιστικών προτύπων και επίδειξης ομαδικού πνεύματος.

Τα ωφελούμενα σχολεία έχουν λάβει  ανάλογο εξοπλισμό με σκοπό την αξιοποίησή του για την υλοποίηση ανάλογων σχεδίων eTwinning προσανατολισμένα στo STEM.

Υπεύθυνη για τη δράση στο σχολείο μας η καθηγήτρια της Τεχνολογίας Αρβαντά Αγγελική.