ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS +

scan0005

Συνέντευξη από τη δασκάλα μας των Αγγλικών, κυρία Αλκμήνη

Κυρία Αλκμήνη, θα θέλαμε να μας δώσετε κάποιες πληροφορίες για το πρόγραμμα Erasmus + στο οποίο παίρνει μέρος το σχολείο μας.

1. Τι είναι ακριβώς το πρόγραμμα Erasmus + ;

Είναι ένα πρόγραμμα που προάγει τη συνεργασία μεταξύ των σχολείων της Ευρώπης ώστε αυτά να ανταλλάσσουν μεταξύ τους καινοτόμες ιδέες και πρακτικές.

2. Πόσες Χώρες παίρνουν μέρος;
Στο δικό μας πρόγραμμα παίρνουν μέρος πέντε χώρες: Ελλάδα, Βουλγαρία, Τουρκία, Ρουμανία, Και Λιθουανία.

3. Ποιο είναι το θέμα φέτος;

Το θέμα μας είναι « Connection of different subjects : we did it!» που σημαίνει η εφαρμογή της διαθεματικότητας στην τάξη. Η διαθεματικότητα έχει σχέση με την παράλληλη διδασκαλία δύο μαθημάτων στην ίδια διδακτική ώρα.

4. Πώς θα πάρουν μέρος τα παιδιά του σχολείου σ’ αυτό;
Η κάθε τάξη θα πάρει μέρος με διαφορετικό τρόπο: Άλλοι θα φτιάξουν Χριστουγεννιάτικες κάρτες που θα στείλουμε στις τέσσερις χώρες, άλλοι θα υποδεχτούνε τους δασκάλους των άλλων χωρών την ώρα που κάνουν μάθημα στην τάξη, άλλοι θα κάνουν εργασίες πάνω σε διάφορα θέματα κατά τη διάρκεια των δύο χρόνων, τις οποίες θα ανεβάσουμε στην πλατφόρμα του e twinning και πολλά άλλα.

5. Πόσα χρόνια διαρκεί το πρόγραμμα;
Το πρόγραμμα διαρκεί 2 χρόνια, από τον Σεπτέμβριο του 2019 μέχρι το τέλος Αυγούστου 2021.

6. Πόσα χρόνια διδάσκετε στο σχολείο;
Στο σχολείο διδάσκω από το 2002 και το αγαπώ πολύ.

7. Έχετε κάνει άλλα προγράμματα στο παρελθόν;
Πέρυσι κάναμε με τα παιδιά της έκτης ένα πρόγραμμα e Twinning όπου ανταλλάσσαμε γράμματα και κάρτες στα αγγλικά με τα παιδιά ενός σχολείου στη Βαρκελώνη της Ισπανίας.

Σας ευχαριστούμε πολύ!