ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΜΑΣ

Ό,τι και να ‘ναι είναι το σχολείο μας….

Μας μοιάζει και του μοιάζουμε.

Αν είναι ωραίο και μας εμπνέει είναι η δική μας ομορφιά που επιστρέφει σε εμάς. Αν είναι θλιβερό και βαρετό είναι η δική μας θλίψη και ανία που αντικατοπτρίζουν οι τοίχοι του. Η μορφή του σχολικού κτιρίου είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ποιότητα της σχολικής ζωής και την κουλτούρα του σχολείου. Η κουλτούρα του σχολείου αφορά, ανάμεσα στα άλλα, και τη σχέση με το περιβάλλον. Ένα σχολείο που μεριμνά ώστε να έχει ελάχιστο «οικολογικό αποτύπωμα» -ελάχιστη κατανάλωση φυσικών πόρων (νερού, ορυκτών καυσίμων για παραγωγή ενέργειας) και ελάχιστη παραγωγή σκουπιδιών- είναι ένα σχολείο με άποψη. Αφήνει ελάχιστο ίχνος στο μεγάλο μας σπίτι, τον πλανήτη Γη.                                        Μπορείτε να φανταστείτε και να σχεδιάσετε το ιδανικό σχολείο, μπορείτε όμως και να παρέμβετε στο δικό σας σχολείο με σχέδιο, γνώση και άποψη ώστε να μειώσετε το οικολογικό του αποτύπωμα και να το κάνετε πιο λειτουργικό, ενδιαφέρον και –γιατί όχι;- συναρπαστικό. Με χώρους συναντήσεων, παιχνιδιού, δημιουργικής δράσης, πειραματισμού… ∆είξτε στον κόσμο πώς θέλετε να είναι το σχολείο… και το κάναμε μέσα από  ένα βίντεο με τις δημιουργίες μας!