Βότανα του τόπου μας, η δράση μας

110_0125

Στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης, η Γ΄και η Δ΄ τάξη συνεργάζονται σε με μια καινούρια δράση περιβαλ- λοντικής εκπαίδευσης,           Βότανα της περιοχής μας. Για την επιτυχία της δράσης μας, ζητάμε τη συμβολή των μεγαλυτέρων, των παππούδων και των γιαγιάδων, έτσι ώστε η  πολύτιμη γνώση τους να περάσει στους νεώτερους, τα παιδιά.  Στα πλαίσια αυτής της δράσης αποφασίσαμε την έκδοση ενός νέου περιοδικού που θα φιλοξενεί τα άρθρα των μαθητών καί ό,τι άλλη πληροφορία σχετική με τις δράσεις που υλοποιούνται στο σχολείο μας, έτσι ονομάσαμε το περιοδικό του σχολείου μας «δράσεις» και το πρώτο του  του έχει το όναμα της δράσης μας, «βότανα του τόπου μας»
Ελπίζουμε να αποτελέσει ένα δυναμικό και αμφίδρομο μέσο επικοινωνίας τόσο μεταξύ των μαθητών και   εκπαιδευτικών,  του σχολείου, όσο και μεταξύ του σχολείου και της ευρύτερης κοινωνίας.

Συντονιστές προγράμματος είναι ο Δάσκαλος της Δ΄τάξης, Βασίλειος Γεωργολόπουλος και η Δασκάλα της Γ΄τάξης, Ευαγγελία Κουτσή.

Στόχοι της δράσης μας είναι:

Οι μαθητές:

• Να καταγράψουν τα αρωματικά φυτά και βότανα της περιοχής μας.
  • Να συνδέσουν τα αρωματικά φυτά και βότανα με τη μαγειρική, τη θεραπεία διάφορων ασθενειών, τον καλλωπισμό του σώματος.
  • Να κατανοήσουν τους κινδύνους που εγκυμονεί η αλόγιστη χρήση βοτάνων.
  • Να κατανοήσουν πώς οι ανθρώπινες επεμβάσεις στο οικοσύστημα ευθύνονται για την εξαφάνιση πολλών ειδών.

Κατά την υλοποίηση του προγράμματος θα γίνει προσέγγιση των παρακάτω υποθεμάτων.

Καταγραφή αρωματικών φυτών και βοτάνων της περιοχής μας.

• Τα βότανα νοστιμίζουν το τραπέζι μας, θεραπεύουν, καλλωπίζουν.
  • Σύνδεση των βοτάνων με την παράδοση και τη λαογραφία, όπως τη μεταφέρουν οι γιαγιάδες μας.
  • Κίνδυνοι από την αλόγιστη χρήση βοτάνων.
  • Αιτίες εξαφάνισης των ειδών.
  • Καταγραφή ειδών που εξαφανίστηκαν από το οικοσύστημα της περιοχής μας.

.