Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΠΟ: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ - Μαρ• 11•16

του Ορφέα Κωνσταντογιάννη

Ένα κρύο βροχερό χειμωνιάτικο απόγευμα του 1891 όταν ο Καναδός Τζιμ Νείσμιθ, ο νεαρός γυμναστής του κολεγίου Σπρίνκγφιλντ της Μασσαχουσέτης,καθόταν προβληματισμένος στο γραφείο. Σκεφτόταν πώς θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα παιχνίδι για να παίζουν οι μαθητές σε κλειστό χώρο και ταυτόχρονα να είναι ενδιαφέρον και θεαματικό. Άδικα πονοκεφαλιάζω, είπε και εκνευρισμένος πέταξε στο καλάθι των σκουπιδιών ένα τσαλακωμένο χαρτί, που όση ώρα σκεφτόταν, το ταλαιπωρούσε στα χέρια του. Το χάρτινο μπαλάκι μπήκε στο καλάθι και τότε ο Νέισμιθ, σαν να χτυπήθηκε από ηλεκτρικό ρεύμα, πετάχτηκε όρθιος, χτύπησε τα χέρια του και φώναξε σαν νέος Αρχιμήδης: Εύρηκα.

Η ενστικτώδης κίνηση που έκανε, του έδωσε την ιδέα πάνω στην οποία θα στήριζε το παιχνίδι, ένα παιχνίδι με μπάλα, όχι ποδόσφαιρο που είναι επικίνδυνο. Έτσι αποφάσισε να βάλει τα κουτιά να κρέμονται πάνω από τα κεφάλια των παιχτών. Ο επιστάτης του κολεγίου του έδωσε δύο καλάθια από ροδάκινα. Ο Νέισμιθ πήρε τα καλάθια και τα κρέμασε στο μπαλκόνι του γυμναστηρίου, είχε ύψος 3 μέτρα και 5 εκατοστά. Αυτό το ύψος που έχουν μέχρι και σήμερα τα καλάθια του μπάσκετ. Στη συνέχεια χώρισε τους 18 μαθητές σε δυο ομάδες τον 9 ατόμων, στην εξέλιξη του παιχνιδιού οι παίχτες, αφού δεν μπορούσαν να τρέχουν κρατώντας τη μπάλα στα χέρια, άρχισαν να αλλάζουν πάσες και να προσπαθούν να βάλουν καλάθι. Έπαιζαν το πιο συναρπαστικό από όλα τα σπορ, αυτό που μαγνητίζει στης μέρες μας όλο τον κόσμο. Μετά από μισή ώρα παιχνιδιού, οι μαθητές εξουθενωμένοι, άλλα ευτυχισμένοι. Το μικρόβιο του μπάσκετ τους είχε κατακτήσει για τα καλά.

Μια μέρα ένας φοιτητής, ονόματι Φρανκ Μαχάν, επισκέφτηκε τον Νέισμιθ στο γραφείο του και το ρώτησε πως θα ονόμαζε το νέο παιχνίδι, αλλά ο Νέισμιθ δεν είχε αποφασίσει ακόμη. Να το πούμε μπάσκετ μπολ; επειδή παίζετε με δύο καλάθια και με μία μπάλα είπε ο Μάχαν. Ο Νέισμιθ πετάχτηκε πάνω, έδωσε το χέρι του στον μαθητή και του είπε. Μπράβο αυτό είναι το όνομα που του αξίζει. Το ωραιότερο παιχνίδι του κόσμου έχει βρει το όνομα του. Ο Τζιμ Νέισμιθ ήταν ο πατέρας του και ο Φραν Μάχαν ο νόνος του.