Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

ΑΠΟ: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ - Δεκ• 16•15

Η ΑΝΑΚYΚΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΥΝΟΔΙΝΟΣ

Το περιβάλλον , που απειλείτε να καταστραφεί,μπορούμε να το βοηθήσουμε με πολλούς τρόπους,ένας από αυτούς είναι η ανακύκλωση. Όλα τα σχολεία, όλοι οι πολίτες όταν συνεργαστούν κάνοντας ανακύκλωση υλικών θα μπορέσουν να σώσουν τον πλανήτη. Γι” αυτό κι εγώ σας προτείνω ένα σλόγκαν για να ξεκινήσουμε στην ανακύκλωση :“μαζεύω,μαζεύω δεν χαζεύω.” Προστατέψτε τα δάση.: Όλοι οι άνθρωποι μικροί και μεγάλοι,έχουμε την υποχρέωση να κρατήσουμε τα δάση μας ζωντανά. Το δάσος είναι πηγή οξυγόνου για τον πλανήτη,τον άνθρωπο,τα ζώα. Έιναι ζωή για την χλωρίδα και την πανίδα του κόσμου. Ο μεγαλύτερος εχθρός του δάσους είναι ο άνθρωπος,κόβει τα δέντρα για παράνομη υλοτομία,βάζει φωτιά στο δάσος,κυνηγά τα άγρια ζώα που ζουν μέσα σε αυτό. Πρέπει όλοι οι άνθρωποι να σταματήσουν αυτές τις καταστροφές μέσα από σύλλογους, οργανώσεις και να τιμωρούμε με εθελοντική εργασία αυτούς που καταστρέφουν το δάσος. Δηλαδή να καθαρίζουν το δάσος, να συμμετέχουν σε κάθε αναδάσωση,να ποτίζουν τα δέντρα,να φροντίζουν τα ζώα και τα πουλιά και να κάνουν περιπολίες για τυχόν φωτιές. Έτσι θα σώσουμε τα δάση και τους ανθρώπους.