KOMIKA

moluvi

Οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης

ΚΟΜΙΚΑ

Τα κόμικς είναι όμορφες  γελοιογραφίες  που μας  κάνουν να αισθανόμαστε ωραία. Είναι κάτι που αρέσει σε εμάς και τους φίλους μας. Πιστεύουμε πως αρέσει σε όλους γιατί  αυτά που λένε και δείχνουν είναι πολύ αστεία. Κάποιες φορές κάποιοι συμμαθητές μας κάθονται με τις ώρες και διαβάζουν κόμικς.

Στο σχολικό βιβλίο της γλώσσας μας υπήρχε ένα κόμικ πολύ αστείο. Για να καταλάβετε μιλούσε για μία  ερίτιμη πριμαντόνα, που μια φορά σε ένα από τα ταξίδια της, έσκυψε ο πύργος της Πίζα να πάρει αυτόγραφό της και από τότε έμεινε σε εκείνη τη θέση και γέρνει λίγο , χα,χα!  Μία άσκηση λοιπόν ζητούσε από εμάς να βάλουμε τη φαντασία μας και να φτιάξουμε τα δικά μας κόμικς. Η κυρία μας ζήτησε να φέρουμε κόμικς, να τα παρατηρήσουμε για να πάρουμε ιδέες, ώστε να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε τα δικά μας. Η διαδικασία  ήταν υπέροχη  αν και λίγο κουραστική γιατί μας πήρε πολύ ώρα. Όμως το αποτέλεσμα μας έκανε να χαρούμε πολύ. Η κυρία μας τα κόλλησε στο παράθυρο.

Κάποια παιδιά ξετρελάθηκαν και ήθελαν να φτιάξουν κι άλλα. Μακάρι όλα τα παιδιά πάντα να διαβάζουν κόμικς που θα τα κάνουν να γελούν.

Παρακάτω θα δείτε τη δουλειά μας: