Το Μουσικό Σχολείο Ρόδου… Σχολείο ανοιχτό στην Κοινωνία!

Την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015, 28 μαθητές του Μουσικού Σχολείου της Ρόδου, στα πλαίσια του Κοινωνικού Σχολείου και της εθελοντικής προσφοράς, για δεύτερη φορά επισκέφθηκαν το Δημοτικό Σχολείο της Λάρδου  και παρουσίασαν στους μικρούς μαθητές μια αυτοσχέδια μουσικοθεατρική παράσταση, ως παραγόμενο εκπαιδευτικού προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο «Τα ηχοχρώματα του εαυτού μας». Το πρόγραμμα αυτό αποσκοπεί στη διαμόρφωση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων, στην ανάπτυξη δεξιοτήτων, στην προαγωγή της υγείας και στην αναβάθμιση της ποιότητας της ζωής των μαθητών και της σχολικής κοινότητας. Μικροί μαθητές, καθώς και εκπαιδευτικοί υποδέχτηκαν το Μουσικό Σχολείο με πολύ μεγάλη χαρά. Κατά την αλληλεπιδραστική παρουσίαση, μέσα από ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες υποστηριζόμενες από μουσικά κλασικά κομμάτια, καθώς και μια αυτοσχέδια ιστορία η οποία περιελάμβανε  αφήγηση, κινητικά-ρυθμικά μοτίβα και διάδραση μεταξύ των εμπλεκομένων, οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα διάφορα μουσικά όργανα καθώς και την αξία-δυναμική της μουσικής ως μέσο έκφρασης. Τελειώνοντας, οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου καθοδηγούμενοι έπαιξαν διαδραστικά ρυθμικά παιχνίδια με τους μικρούς μαθητές της Λάρδου. Η δράση φαίνεται πως ήταν επιτυχής καθώς, ύστερα από επικοινωνία με τη διεύθυνση του Δημοτικού Σχολείου της Λάρδου, οι μικροί μαθητές, για όλο το υπόλοιπο εκείνης της ημέρας, επηρεαζόμενοι από τα ρυθμικά-κινητικά μοτίβα του προγράμματος, απομείωσαν κάθε μορφή βίας και αυτοσχεδίαζαν παρόμοια παιχνίδια με χαρά!