Β΄1 – Β΄2 / Λαογραφική γωνιά (σχ. έτος 2015-2016)

DIGITAL CAMERA
Β΄1  – Β΄2 / Λαογραφική γωνιά  (σχ. έτος 2015-2016)
Επιμέλεια άρθρου: Γκαλέτσα  Ελένη -  Κουκουτσάκη  Μαρία – Λαμπροπούλου  Σοφία – Ντζάνη  Δήμητρα

Β΄1 – Β΄2  / Λαογραφική γωνιά  (σχ. έτος 2015-2016)

DIGITAL CAMERA

Με πολλή χαρά και υπερηφάνεια, εμείς οι μαθητές του Β΄1 και Β΄2, σας παρουσιάζουμε τη λαογραφική μας γωνιά. Όλα ξεκίνησαν πριν από μερικούς μήνες, όταν οι δασκάλες μας, στο μάθημα της ευέλικτης, μας ανακοίνωσαν πως θα ασχοληθούμε με το μοτίβο στην καθημερινή μας ζωή και στη λαογραφία.

Ενθουσιαστήκαμε, συνεργαστήκαμε, ψάξαμε, ζητήσαμε βοήθεια κι από το υπόλοιπο σχολείο (τους ευχαριστούμε ολόψυχα που ανταποκρίθηκαν με χαρά στο κάλεσμά μας) κι έτσι… το όνειρο έγινε πραγματικότητα! Μια τέτοια γωνιά όμως δεν τελειώνει ποτέ από υλικό, γι’ αυτό αν κάποιος το επιθυμεί μπορεί να μας ενισχύσει και με καινούριο υλικό από τώρα και στο εξής.

Οι μαθητές/τριες του Β΄1 – Β΄2

*

Αν θέλετε να δείτε ή να κατεβάσετε (σε μορφή pdf 4,89 MB) ολόκληρη την εργασία μας

΄΄Λαογραφική γωνιά΄΄