Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ

Είμαστε μια ομάδα εκπαιδευτικών που στα πλαίσια της Εσωτερικής Αξιολόγησης του σχολείου μας θέλαμε να φτιάξουμε μια ομάδα που με γνώμονα την καλή συνεργασία των μελών της να θέσει στόχους μέσα από καλές πρακτικές για την ενίσχυση και βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών του σχολείου μας. Την ομάδα αυτή ονομάσαμε ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ και το σχέδιο δράσης της έχει τίτλο «Διαφορετικότητα και αλληλοσεβασμός στη σχολική κοινότητα». Δημιουργήσαμε και δική μας σχολική ιστοσελίδα:

Στόχος  των δράσεών μας είναι να καλλιεργήσει το κλίμα της ενσυναίσθησης και του σεβασμού, ώστε με αυτόν τον τρόπο να δώσει την ευκαιρία στη σχολική κοινότητα να αναγνωρίσει τα κυριότερα και ποικιλόμορφα χαρακτηριστικά που τη διαπνέουν, να οικοδομήσει θετικές συμπεριφορές και να προοδεύσει ψυχοσυναισθηματικά, ώστε να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες που ως ενήλικας θα κληθεί να αντιμετωπίσει. Η ομάδα μας δημιουργήθηκε το σχολικό έτος 2021-2022 και συνεχίζει…ακολουθήστε μας σε αυτό το όμορφο ταξίδι για ένα σχολείο πιο όμορφο, πιο δημιουργικό που καλλιεργεί την αρμονική συνύπαρξη όλων.