ΟΜΑΔΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΓΟΝΕΩΝ

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Σεπ• 20•18

ΟΜΑΔΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΓΟΝΕΩΝ 2018-19

«Φαίνεται ότι για μία πεταλούδα η προσπάθειά της να ελευθερωθεί, κατά κάποιον τρόπο της δίνει και τη δύναμη να πετάξει»

flyingbird

Η εφηβεία και η πορεία προς την ανεξαρτησία: βεβιασμένη κίνηση ή σταδιακή απελευθέρωση;

• Το πρώτο παιδί στην οικογένεια
    Η σειρά γέννησης του παιδιού
    Αναλαμβάνοντας το ρόλο του πατέρα και της μητέρας
    Οικογένεια και σχολείο
    Ενθαρρύνοντας το παιδί στη μάθηση
    Επικοινωνία με εφήβους
    Αυτοεκτίμηση και εφηβεία
  • Ποιές αλλαγές έγιναν στο μηχανογραφικό 2019;
    Τί σημαίνει ομάδα προσανατολισμού;
    Ποιοί είναι οι μαθητές 2 ταχυτήτων;
    Γιατί και πότε εγκαταλείπουν την προσπάθεια στη Γ΄Λυκείου;

Από τα θέματα που θα συζητήσουμε στις ομάδες γονέων,

Η συμβουλευτική επαγγελματικού προσανατολισμού μπορεί να βοηθήσει τους ενδιαφερομένους να σχεδιάσουν το επαγγελματικό τους μέλλον εντοπίζοντας εφικτούς και επιθυμητούς επαγγελματικούς και εκπαιδευτικούς στόχους με βάση το ατομικό τους προφίλ, βοηθάει τα άτομα να γνωρίσουν τον εαυτό τους, να συνειδητοποιήσουν τα ενδιαφέροντά τους, τις ικανότητες και τις αξίες τους, να γνωρίσουν το χώρο της Εκπαίδευσης  καθώς και τις εκπαιδευτικές/επαγγελματικές ευκαιρίες που υπάρχουν, να αναπτύξουν δεξιότητες λήψης απόφασης ώστε να μπορούν να πάρουν τις πιο κατάλληλες για τα ίδια εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις και να ενταχθούν ομαλά στην κοινωνία.

To KE.ΣΥ.Π ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ αποτελεί δομή του Υπουργείου Παιδείας και προσφέρει τις υπηρεσίες του δωρεάν.

ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, Αγίου Παύλου 51 και Κλείτορος, μέσα στο 3Ο ΕΠΑΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

πληροφορίες κ. Μπιλανάκη, εκπαιδευτικός πε02, ψυχολόγο, MSc Παιδαγωγικής Ψυχολογίας, Ειδίκευση Συμβουλευτική σταδιοδρομίας

Έναρξη: 12/10/18, ΏΡΑ: 18.30

Η συμμετοχή είναι δωρεάν.

Απαιτείται εκδήλωση ενδιαφέροντος μέχρι 30/9/18 τηλ. 6977018936e periodiko