Κ(Ι)ΟΥΤΣΕΚΙ

Το Κιουτσέκι

Το «Κουτσέκι» είναι σήμερα το παλαιότερο κτίσμα της Οιχαλίας. Οι παλαιότεροι ίσως να θυμούνται κάτι από τα δύσκολα χρόνια της δουλοπαροικίας όταν το βλέπουν, οι νεότεροι το κοιτάζουν και τώρα χωρίς ιδιαίτερες αναμνήσεις έξω από εκείνες των λεπτοπόδαρων πελαργών που φωλιάζουν – και εξακολουθούν να φωλιάζουν – πάντα στην ψηλή του στέγη. Λέγεται πως κάποτε όταν ο Χρηστάκης Ζωγράφος διαφέντευε το χωριό και ερχόταν με την άμαξα του αργά και που στο Νηοχώρι, παράγγελε στον τότε επιστάτη του, του Γρατσουνά Αυγουστίνο να του κτίσει ένα «κονάκι» = έπαυλη, για να διανυκτερεύει. Έτσι χτίστηκε το «Κουτσέκι». Πέτρινο με συνδετικό υλικό κούρασαν αντί για ασβέστη και πόρτες από ξύλο καρυδιάς. Πάνω από τη διπλή σιδερένια του πόρτα υπήρχε παλαιότερα η ημερομηνία κτίσεως 1905 και στο εσωτερικό του πολυέλαιος και βενετσιάνικο καθρέπτες. Σήμερα σώζεται μόνο ένας πολυέλαιος. Στον Β.Δ. του χώρο υπήρχαν οι αποθήκες σε σχήμα □ και μαζί με το ίδιο σχημάτιζαν ] με εσωτερική αυλή. Εδώ αποθηκεύονταν οι κάθε είδους φόροι που είχε επιβάλλει ο Χ. Ζωγράφος στους υπό την δούλεψή του κατοίκους.

Στις 21-10-1924 με αριθμό συμβολαίου 11.617 και με το χαρακτηρισμό «κονάκι» το κτίσμα περιέχεται στον Πέτρο Σακελλαρίου ένα από τα 5 παιδιά του Αδάμου. Διεκδικητές του κτηρίου που βγήκε σε δημοπρασία ήταν Ο Γ. Χασιώτης και ο Π. Σακελλαρίου. Κατοχυρώθηκε δε τελικά υπέρ του Π. Σακελλαρίου, ο οποίος πλειοδότης χάρις σε ένα δάνειο το οποίο πήρε από την τότε τράπεζα του Γ. Θεοδοσόπουλου στα Τρίκαλα. Αργότερα χτίστηκε στο Ν.Δ. τμήμα του ο αλευρόμυλος που έπαψε να λειτουργεί στη δεκαετία του 60’. Τέλος κατεδαφίστηκε και στη θέση του κτίστηκε το σημερινό κοινοτικό κατάστημα. Το «Κουτσέκι» είναι πράγματι μετά το  Δημ. Σχολείο, το επιβλητικότερο κτίριο της Οιχαλίας με έξοχη αρχιτεκτονική και συνάμα το μόνο ιστορικό μνημείο της κωμόπολής μας. Έτσι μοιάζει σήμερα το «Κιουτσέκι»
Από τις μαθήτριες της Γ’Λυκείου Οιχαλίας: Βαρβάρα Παρασκευή Βαρσάνη & Βαλμπόνα Σερντάρι
Πηγή: Ρίζος Ε. Ιωάννης, Οιχαλία.