Επικοινωνούμε, Δημιουργούμε, Συνδεόμαστε …. με το Δίκτυο Δημιουργικής Γραφής του Αμερικανικού Κολλεγίου «Ανατόλια»

Το σχολείο τη σχολική χρονιά 2023-2024 συμμετείχε στο Δίκτυο Δημιουργικής Γραφής του Ομίλου «Connecting minds, crafting words_ CREATIVE NET» του Αμερικανικού Κολλεγίου «Ανατόλια». Μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου προσέγγισαν το λογοτεχνικό κείμενο μέσα από τη ματιά του συγγραφέα και έγιναν και οι ίδιοι/ες συγγραφείς. Έμαθαν πώς να πλάθουν ήρωες, να δημιουργούν το σκηνικό μιας ιστορίας, εξοικειώθηκαν με τα εργαλεία της αφήγησης και τις τεχνικές της δημιουργικής γραφής. Τα  ΜΙΚΡΟΔΙΗΓΗΜΑΤΑ  τους συμμετέχουν σε συλλογική έντυπη έκδοση μικροδιηγημάτων μαθητών/τριών από τα συνεργαζόμενα στο Δίκτυο σχολεία.

Εκπαιδευτικοί ΠΕ02 που συνεργάστηκαν με σκοπό τη συμμετοχή του σχολείου στο δίκτυο:
Αργυρόπουλος Παναγιώτης, Δεληγιαννοπούλου Άννα, Χήτα Παναγιώτα.