Συντακτική και Φωτογραφική Ομάδα Εργαστηρίου Πληροφορικής

jo3

Η Συντακτική και Φωτογραφική Ομάδα του Εργαστηρίου Πληροφορικής του 56ου Γυμνασίου Αθήνας αποτελεί μια από τις δράσεις του Εργαστηρίου Πληροφορικής. Έχει ως στόχο τη διάσωση αναμνήσεων και υλικού από την ευρύτερη περιοχή των Αμπελόκηπων Αθήνας, πραγματοποιεί  έρευνες σχετικές με την περιοχή ενώ συμμετέχει ενεργά στη διάσωση μνημείων αυτής συνεργαζόμενη με φορείς όπως ο Πολιτιστικός και Περιβαλλοντικός Σύλλογος Κέντρου Αμπελοκήπων και η MOnuMENTA.

Η Συντακτική και Φωτογραφική Ομάδα του Εργαστηρίου Πληροφορικής ξεκίνησε την λειτουργία της το Σχολικό Έτος: 2011-2012. Στα δέκα αυτά χρόνια λειτουργία της έχουν συμμετάσχει πάνω από 150 μαθητές και πέντε εκπαιδευτικοί: Κοντονίκα (1), Λυκοκάπη (2), Μαναγλιώτου (7), Μπουσιοπούλου (4), και Καραμπίνης (10).