eTwinning 2020-21 / Pirate Sammy’s adventures in STEM’s world

copy-.png

Ο ήρωας μας ο Σάμυ είναι πειρατής και ανακαλύπτει έναν χάρτη που θα τον οδηγήσει στο νησί που είναι ο κρυμμένος θησαυρός του παππού του Τζακ Σπάροου. Για να ξεκινήσει όμως το ταξίδι του χρειάζεται ένα γενναίο και τολμηρό πλήρωμα. Νηπιαγωγεία απο Κύπρο και Ελλάδα συνεργάζονται  για να φέρουν σε πέρας τις αποστολές που θα τους ζητήσει και μέσα από τις οποίες θα έρθουν σε επαφή με έννοιες Φυσικών επιστημών ( βυθίζομαι-επιπλέω, μαγνητισμός, φως-φακοί, βάρος).
Το αποτέλεσμα κάθε αποστολής θα είναι μια συνεργατική δραστηριότητα STEM.

Στόχοι:

Να γνωρίσουν για την ζωή των πειρατών και τις συνήθειές τους.
Να διακρίνουν τα αντικείμενα από τα υλικά κατασκευής τους και να εκφράζουν τις ιδέες τους για απλά φυσικά φαινόμενα(πλεύση-βύθιση, μαγνητισμός, βαρύτητα).
Να υιοθετούν ή να διατυπώνουν σχετικά ερωτήματα προς διερεύνηση (να κάνουν προβλέψεις, δοκιμή, καταγραφή αποτελεσμάτων)
Να μάθουν να σχεδιάζουν, να λύνουν προβλήματα, να εργάζονται σε ομάδες, να αναπτύξουν κριτική σκέψη και δεξιότητες αλγοριθμικής σκέψης.
Να εξοικειωθούν με τον προγραμματισμό ρομπότ.
Να επικοινωνούν, να αλληλεπιδρούν, να συνεργάζονται μέσω ΤΠΕ για την παραγωγή ενός κοινού έργου.
Να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους, τη φαντασία τους, την ικανότητά τους να επικοινωνούν.

Αναμενόμενα Αποτελέσματα:

Οι εκπαιδευτικοί:
Θα αποκτήσουν συνεργατικές δεξιότητες.
Θα διευρύνουν τις γνώσεις τους στα πλαίσια του Stem.
Θα εισάγουν καινοτόμες δράσεις στα σχολεία τους.
Θα οργανώσουν σεμινάρια εκπαίδευσης των υπολοίπων εκπαιδευτικών και ενημέρωσης των γονέων για τις δράσεις τους.

Οι μαθητές:
Θα γνωρίσουν παιδιά από άλλα σχολεία.
Θα αποκτήσουν δεξιότητες συνεργασίας.
Θα μάθουν να εργάζονται ομαδικά και να χρησιμοποιούν καινοτόμα εργαλεία μάθησης αποκτώντας γνώσεις.
Θα εξοικειωθούν με την επιστήμη, την τεχνολογία, τη μηχανική και τα μαθηματικά.