Άσκηση & υγεία!

ΑΠΟ: ΚΑΣΤΑΝΙΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ - Ιαν• 14•17

Ονομάζομαι Θόδωρος Καστανιάς και είμαι εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής. Μου αρέσει πολύ αυτό που κάνω, μιας και πιστεύω πως η άσκηση επηρεάζει σημαντικά τη ζωή μας, συμβάλλοντας στη βελτίωση της σωματικής αλλά και ψυχικής μας υγείας. Είμαι οπαδός της διά βίου άσκησης, της άσκησης δηλαδή που ξεκινά από μικρή ηλικία με μορφή παιχνιδιού και μας συντροφεύει μέχρι τα βαθειά γηρατειά. Πιστεύω πως βασικός στόχος των αθλητικών δραστηριοτήτων θα πρέπει, πρώτα απ” όλα, να είναι η δημιουργία θετικών συναισθημάτων από τη συμμετοχική διαδικασία, όπως χαράς και ικανοποίησης. Δεν είμαι οπαδός του πρωταθλητισμού, από τη στιγμή που θεωρώ πως ο μεγαλύτερος αντίπαλός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός, τον οποίο συνεχώς θα πρέπει να ανταγωνιζόμαστε με στόχο την αυτοβελτίωσή μας σε όλα τα επίπεδα. Συνεπώς, όλοι μπορούμε να θεωρούμαστε πρωταθλητές, μιας και οι σημαντικότερες νίκες είναι αυτές που επιτυγχάνονται απέναντι στις αδυναμίες και τα πάθη του ίδιου μας του εαυτού.

Διορίστηκα με τον τελευταίο ΑΣΕΠ το 2009 κυριολεκτικά την ώρα που «έκλειναν οι πόρτες» και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό για αυτό. Μου αρέσει η επαφή με τα παιδιά, κυρίως της  προσχολικής και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, με τα οποία, αν θέλεις, μπορείς να καταφέρεις υπέροχα πράγματα.