Σχολείο: Ζω, Μαθαίνω, Αγαπώ!

Θα ξεκινήσω με ένα ερώτημα: “Τι είναι το σχολείο για τον καθέναν από εμάς;’

Για κάποιους είναι χώρος εργασίας. Για άλλους είναι χώρος μάθησης και δημιουργίας. Κάποιος τρίτος θα απαντήσει ότι είναι τόπος συνάντησης με τους φίλους του. Ή ότι το σχολείο είναι αναμνήσεις από την παιδική του ηλικία.

Τα διαλείμματα και το παιχνίδι, τα μαλώματα και οι φιλίες, οι εργασίες και τα τεστ, οι γιορτές και οι εκδρομές, οι δάσκαλοι και οι μαθητές, η σχολική τάξη και ο πίνακας… Η λέξη σχολείο φέρνει στο μυαλό όλων μας μια ατελείωτη λίστα υλικών και άυλων πραγμάτων, τα οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους. Και κάθε φορά που θα προσπαθούμε να απαντήσουμε στο ερώτημα «Τι είναι το σχολείο για μένα;», θα δίνουμε και μια διαφορετική απάντηση, ανάλογα με τη συναισθηματική μας φόρτιση και τις καλές ή κακές αναμνήσεις που κουβαλάμε από εκείνα τα πρώτα παιδικά μας χρόνια στο δημοτικό.

Η λέξη σχολείο για μένα εκφράζεται από 3 ρήματα: Ζω, Μαθαίνω, Αγαπώ. Εμπεριέχει τη μάθηση που προκύπτει μέσα από τις διαπροσωπικές σχέσεις όλων των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητών, δασκάλων, εργαζομένων), αλλά και τις διαπροσωπικές σχέσεις που αναπτύσσονται μέσα από τη διαδικασία της μάθησης. Όσο πιο δημιουργικά και ανθρώπινα συντελείται η παραπάνω αλληλεπίδραση, τόσο αποτελεσματικότερο θα γίνεται το σχολείο στην αγωγή των μαθητών.

Με αυτές τις σκέψεις σας καλωσορίζουμε στο ηλεκτρονικό μας περιοδικό, το οποίο δημιουργήθηκε με αφορμή το ομώνυμο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας κατά το σχολικό έτος 2012 – 2013, αλλά ευελπιστεί να προβάλλει και άλλα προγράμματα και εργασίες που λαμβάνουν χώρα στο σχολείο μας.

Καλή ανάγνωση!

Μαρία Φιλιπποπούλου, πληροφορικός 4ου Δημοτικού Σχολείο Πυλαίας