Γέννηση

ΑΠΟ: ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ - Ιαν• 29•19

Η γέννηση ενός αθλήματος

Στις αρχές Δεκεμβρίου του 1891, ο Καναδός Δρ. Τζέιμς Νάισμιθ, καθηγητής φυσικής αγωγής στο Εκπαιδευτήριο της Χριστιανικής Αδελφότητας Νέων (YMCA) (σημερινό κολέγιο Σπρινγκφιλντ) στο Σπρίνγκφιλντ, της Μασαχουσέτης, των Η.Π.Α., προσπαθούσε να κρατήσει δραστήρια την τάξη με την οποία έκανε μάθημα μια βροχερή μέρα. Αναζητούσε ένα δυναμικό παιχνίδι εσωτερικού χώρου για να κρατήσει τους μαθητές απασχολημένους κατά τη διάρκεια του μακρύ χειμώνα της Νέας Αγγλίας. Αφού απέρριψε άλλες ιδέες ως ακατάλληλες για κλειστά γυμναστήρια, έγραψε τους βασικούς κανόνες και κάρφωσε ένα καλάθι ροδακίνων σε ύψος 3 μέτρων. Σε αντίθεση με τα σύγχρονα καλάθια καλαθοσφαίρισης, αυτό το καλάθι ροδακίνων διατηρούσε τον πάτο του, και μετά από κάθε «καλάθι» που σημειωνόταν, οι μπάλες του ποδοσφαίρου που χρησιμοποιούνταν έπρεπε να ανακτηθούν με το χέρι.

Αυτό αποδείχθηκε αναποτελεσματικό γιατί καθυστερούσε την εξέλιξη του παιχνιδιού. Έτσι το κάτω μέρος του καλαθιού απομακρύνθηκε, πράγμα που επέτρεπε την ώθηση της μπάλας έξω από το καλάθι με ένα μεγάλο κοντάρι κάθε φορά σπρώχνοντάς την προς τα πάνω. Έτσι γεννήθηκε το άθλημα της καλαθοσφαίρισης, γνωστό και ως μπάσκετ στους περισσότερους.