Ραδιόφωνο

eikana radiofonou

Ήταν Δευτέρα πρωί όταν η κυρία μας μας ανακοίνωσε ότι θα κάναμε εκπομπή στο ραδιόφωνο.

Τα συναισθήματα μας ήταν απερίγρατα! Ενθουσιαστήκαμε όλοι τόσο πολύ μόνο με την ιδέα ότι

θα βγαίναμε σε ένα μέσο μαζικής επικοινωνίας όπως το ραδιόφωνο με την δική μας εκπομπή!  Τέτοιο ενθουσιασμός δεν είχαμε ξανανιώσει ΠΟΤΕ

αυτά τα έξι μαθητικά μας χρόνια στο Δημοτικό.

Έτσι λοιπόν ξεκινήσαμε αμέσως!

Βρήκαμε όνομα  για την εκπομπή μας και φτιάξαμε το πρώτο μας ραδιοφωνικό σποτ!  «Κάτι τρέχει με το πρώτο…» έτσι λέγεται η εκπμπή μας. Και μετά την πρώτη ηχογράφηση για το διαφημιστικό της σποτ ο ενθουσιασμός μας δεν μπορεί να περιγραφεί!

Το επόμενο βήμα ήταν  να αποφασιστεί το θέμα της 1ης  μας εκπομπής.  Το βρήκαμε κι αυτό με συζήτηση μέσα στην τάξη.

Στην αρχή γράφαμε όλοι μας τεράστια κείμενα! Δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι εννοούσε η κυρία μας, όταν έλεγε,

πως άλλο ένα ραδιοφωνικό κείμενο και άλλο ένα κείμενο που γράφεις για την εφημερίδα.

Είχαμε τρακ αλλά και αγωνία για το πώς θα ακουστεί η φωνή μας στο

ραδιόφωνο. Γιατί άλλο ένα διαφημιστικό σποτ και άλλο μια εκπομπή μισής ώρας!

Η κυρία μας ήταν πάντα δίπλα μας και μας βοηθούσε για να τα καταφέρουμε  όσο το δυνατόν καλύτερα  γινόταν.

Μετά από πολύ κόπο και αφοσίωση στη δουλειά μας, η πρώτη μας εκπομπή ήταν γεγονός.  Ήταν ηχογραφημένη,  έτοιμη να την στείλουμε!

Την Κυριακή 12 Ιανουαρίου το πρωί  θα έβγαινε στον αέρα!  Μετρούσαμε τις ώρες

αντίστροφα και περιμέναμε πως και πως αυτήν την στιγμή! Μέχρι που έφτασε!

Όλα τα παιδιά μαζί με τις οικογένειες τους ξύπνησαν από νωρίς,καθώς μετρούσαν τα λεπτά ακόμα και τα δευτερόλεπτα για να

ακούσουν τη φωνή τους αλλά και τα μηνύματα που δίναμε!!!

Όταν πια η εκπομπή μας είχε φτάσει στο τέλος της και όλοι είχαμε ακούσει τις φωνές μας ένα πλατύ

χαμόγελο γέμισε τα πρόσωπα μας! Ήμασταν υπερήφανοι αλλά και ικανοποιημένοι με τους εαυτούς μας!

Αλλά ήμασταν ακόμα μικροί ερασιτέχνες. Γιατί πιστεύαμε,πως το αποτέλεσμα ήταν ωραίο,όπως και έχει

αν δεν έχει μια δυσκολία δεν έχει ενδιαφέρον. Μετά από λίγες ημέρες η κυρία μας ανακοίνωσε ότι θα

συνεχίζαμε την εκπομπή μας από τον δεύτερο κύκλο. Ήμασταν ακόμα πιο χαρούμενοι γιατί πλέον

ξέραμε τα λάθη μας και θα βάζαμε τα δυνατά μας για ένα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα!!!