Αθλητισμός σημαίνει…

Αθλητισμός

Αθλητισμός σημαίνει κίνηση.  Eίναι πολύ σημαντικό πράγμα για μικρούς και μεγάλους.  Εκτός από την καλή φυσική κατάσταση που προσφέρει, μας κάνει και όμορφους. Τα παιδιά και οι έφηβοι είναι απαραίτητο να αθλούνται και όχι να κάθονται όλη μέρα και να διαβάζουν. Αυτό πείτε το στους γονείς μας και τους δασκάλους μας,  που όλο εργασίες μας βάζουν να κάνουμε και καμία από αυτές δεν έχει κάτι το αθλητικό μέσα.  Έχουν τα μαθηματικά αθλητισμό;  Η γλώσσα;  Μήπως η ιστορία;  Όχι βέβαια!  Και μετά μας θέλουν να είμαστε υγιείς και όμορφοι! Πως θα γίνουμε όμορφοι αν όλη την μέρα καθόμαστε σε μια καρέκλα και διαβάζουμε; Υπάρχουν πολλά είδη αθλητισμού, όπως το ποδόσφαιρο, το κολύμπι, το τρέξιμο και άλλα πολλά. Εξαρτάται από τον χαρακτήρα σου με ποιο από όλα θα ασχοληθείς.  Αν είσαι ανταγωνιστικός τύπος τότε επέλεξε κάτι σαν αγώνες τρεξίματος.  Αν είσαι ομαδικό πνεύμα, τότε πρέπει ν αρχίσεις μπάσκετ ή ποδόσφαιρο. Αν είσαι μοναχικός τύπος, τότε άρχισε να περπατάς ή να τρέχεις κάθε πρωί, όπως κάνουν στις ταινίες.  Θα μου πεις: Ωραία εγώ ν αρχίσω να τρέχω!   Και ποιος θα πάει στο σχολείο;  Ξέρω ξέρω την απάντηση!  Να τρέχεις στην αυλή του σχολείου! Παίξε κυνηγητό με τα υπόλοιπα παιδιά! Παίξε λάστιχο, κουτσό. Αθλητισμός δεν είναι κι αυτό; Γιατί όταν κάνουμε κοιλιακούς με τον κύριο Ανταλκήδα (κύριος γυμναστικής) ;  Κι αυτό γυμναστική δεν είναι;  Ναι είναι! Αλλά δεν μας φτάνει! Είμαστε νέοι λέμε και πρέπει να κινούμαστε περισσότερο! Γι αυτό σας έχω μια πρόταση όλων εσάς των μεγάλων που τώρα διαβάζετε  την εφημερίδα μας.  Εσείς εκεί στο υπουργείο παιδείας. … Μ ακούτε; Θέλουμε να  μικρύνουν τα βιβλία μας. Να γίνουν πιο λίγα αυτά που γράφουν μέσα.  Κι επίσης  να μην αναγκάζετε τους δασκάλους μας να μας κάνουν τόσα πολλά διαγωνίσματα! Τι νομίζετε πως κερδίζουμε όταν μαθαίνουμε νερό το μάθημα απέξω και το θυμόμαστε μόνο για μια βδομάδα; Τίποτα δεν κερδίζουμε. Αν λοιπόν όλα αυτά σταματήσουνε τότε θα έχουμε κι εμείς χρόνο να ασχοληθούμε με τον αθλητισμό που τόσο μας αρέσει. Το ξέρουμε πως κάνει καλό.  Όλοι το ξέρουνε. Απλά δεν έχουμε ελεύθερο χρόνο να γυμναστούμε!

Νεφέλη Παπαδοφραγκάκη  ΣΤ1