Μαθαίνω να σέβομαι τα ζώα!

Στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης και της Μελέτκατάλογοςης Περιβάλλοντος η Β΄τάξη ασχολήθηκε με τα ζώα του πλανήτη μας. Πιο συγκεκριμένα αναπτύχθηκαν ιδέες, σκέψεις αλλά και τρόποι σεβασμού απέναντι στα ζώα. Αφού πρώτα χωρίσαμε τα ζώα σε κατηγορίες αναζητήσαμε τρόπους προστασίας τους ανάλογα με τους κινδύνους που τα απειλούν σε εξαφάνιση.Επιπλέον, αναζητήσαμε  οργανισμούς που ασχολούνται με την προστασία αυτών των ζώων και ζητήσαμε να μας ενημερώσουν.Σε αυτή τη δραστηριότητα οι μαθητές πηραν συνεντευξη από τη φιλοζωική του  νησιού μας.Επίσης επισκεφθήκαμε το κέντρο περίθαλψης άγριων πτηνών »Αλκυόνη» όπου και παρακολουθήσαμε την απελευθέρωση πουλιών που είχαν δεχτεί τη φροντίδα από το κέντρο.Τα παιδιά απέκτησαν γνώσεις αλλά και σεβασμό απέναντι στη φύση και τα ζώα που την περιβαλλουν.