Β΄ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

Έρευνα των μαθητριών της έκτης τάξης, Αρετής, Ελπίδας, Γεωργίας και Σοφίας.

Ο Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος ήταν ο καταστροφικότερος όλων των πολέμων στην ανθρώπινη ιστορία, τόσο όσον αφορά στις ανθρώπινες απώλειες όσο και στη περιβαλλοντική καταστροφή. Η σημαντικότερη πηγή ρύπανσης ήταν η χρήση χημικών και πυρηνικών όπλων. Οι πυρηνικές εκρήξεις απελευθερώνουν ραδιενέργεια η οποία εκπέμπεται επί χρόνια στις πληγείσες περιοχές και καθιστά ραδιενεργό το έδαφος και την ατμόσφαιρα σε ακτίνα πολλών χιλιομέτρων. Οι συνέπειες, λοιπόν, στην αγροτική καλλιέργεια και την υγεία του πληθυσμού ήταν καταστροφικές κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Με τη ρίψη βομβών προκλήθηκε μεγάλη καταστροφή των δασών με σφοδρή μείωση της υλοτομίας. Επιπλέον, η καταστροφή του στρώματος του όζοντος λόγω της ραδιενέργειας από τη ρίψη βομβών και άλλων χημικών, η ρύπανση του εδάφους και της θάλασσας από χημικά που χρησιμοποιήθηκαν για την εξόντωση των εντόμων και για ασθένειες, καθώς και η καταστροφή του αποχετευτικού δικτύου από συχνούς βομβαρδισμούς αποτελούν μερικές από τις βασικές επιπτώσεις του Β” Παγκοσμίου Πολέμου στο περιβάλλον. Ακόμη, η ρίψη ατομικών βομβών στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι είχε ως αποτέλεσμα την καταστροφή της πόλης και των μνημείων με πολλές επιπρόσθετες οικολογικές καταστροφές.