Παρατήρηση του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού

Οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου των Δικαίων του Έβρου, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την διέλευση του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού (International Space Station ή ISS) η οποία έλαβε χώρα αργά το απόγευμα της 4ης Οκτωρίου 2015.

Ο Σταθμός έκανε την εμφάνισή του στα δυτικά του ορίζοντα και σε χαμηλό ύψος. Οι μαθητές αιφνιδιάστηκαν από την μορφή του καθώς έμοιαζε με ένα πολύ γρήγορα κινούμενο αεροπλάνο. Πολλοί όμως παρατήρησαν ότι δεν είχε φώτα που αναβόσβηναν ενώ η φωτεινότητά του μεταβαλλόταν. Καθώς ανέβαινε στον ουράνιο θόλο αυξανόταν και σε κάποια στιγμή έχοντας φτάσει στο ζενίθ άρχισε να ελαττώνεται και τελικά έσβησε. Η όλη διέλευση κράτησε συνολικά 5 λεπτά.

Ο διεθνής διαστημικός σταθμός φωτογραφημένος από το σιφηροδρομικο σταθμό της Ορεστιάδος. Φωτο Σταύρος Κουκιόγλου