Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

28octomber

Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

Στις 27 Οκτωβρίου το πρωί στο χώρο του σχολείου η Ε” τάξη είχε ετοιμάσει μια γιορτή για την 28η Οκτωβρίου. Η γιορτή περιλάμβανε διάφορες αναπαραστάσεις από σκηνές και γεγονότα που συνέβησαν κατά τον πόλεμο του ’40. Κατά την γνώμη μου, η γιορτή ήταν υπέροχη.  Ήρθαν πολλοί γονείς και μικρότερα παιδιά να παρακολουθήσουν την γιορτή και να επιβραβεύσουν τα παιδιά  για την προσπάθεια τους. Στην γιορτή συμμετείχαν παιδιά και από τα δύο τμήματα της Ε” τάξης του σχολείου μας.

Την επόμενη μέρα η Ε” και η ΣΤ” Δημοτικού πήραν μέρος στην παρέλαση, η οποία έλαβε χώρα στην λεωφόρο Γεωργίου Γεννήματα. Σύμφωνα με την γυμνάστρια μας  τα πήγαμε όλοι πολύ καλά. Είχαμε συγχρονιστεί όλοι στο βήμα μας. Η διμοιρίτισσα περνώντας μπροστά από τον 1ο στρατιώτη σήκωσε το χέρι της. Στο ύψος του 2ου στρατιώτη, η διμοιρίτισσα κατέβασε το χέρι της και όλοι γυρίσαμε και κοιτάξαμε τους επισήμους που κάθονταν στα δεξιά μας. Από το πλήθος του κόσμου δεξιά και αριστερά δεχθήκαμε χειροκρότημα και επιφωνήματα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε να μας παρακολουθήσει και μας στήριξε με το χειροκρότημα του και τις επιβραβεύσεις του.

Μαρία Ρομπόλη Στ2