ΣΒΕΤΛΑΝΑ ΖΑΧΑΡΟΒΑ

σβετλάνα Ζαχάρωβα

ΣΒΕΤΛΑΝΑ ΖΑΧΑΡΟΒΑ

Η μπαλαρίνα Σβετλάνα Ζαχάροβα είναι η απόλυτη σύγχρονη μπαλαρίνα και ταυτόχρονα και η αγαπημένη μου, γιατί είναι η καλύτερη στον κόσμο και θέλω να της μοιάσω. Τα χαρακτηριστικά που θαυμάζω πάνω της είναι η εμμονή της και η επιμονή της σε όσες δυσκολίες και αν της παρουσιάζονται. Την έχω δει σε διάφορες παραστάσεις και πιστεύω πως πέρα από την τεχνική της αυτό που τραβάει εξίσου την προσοχή του κοινού είναι η έκφραση και τα συναισθήματα που βγαίνουν από μέσα της όταν χορεύει. Έφτασε σε αυτό το επίπεδο, επειδή επέμενε σε όποιες δυσκολίες και αντιξοότητες, αγαπούσε αυτό που έκανε, έδινε ολο της τον εαυτό ό,τι ειχε και δεν ειχε, άκουγε προσεκτικά τα λεγόμενα της δασκάλας της και προσπαθούσε μόνη της ακόμη και στο σπίτι της για να βελτιώσει της αδυναμίες της. Ο ελεύθερος χρόνος είναι ανύπαρκτος.

Η Σβετλάνα Ζαράχοβα γεννήθηκε στην Ουκρανία, άρχισε τις σπουδές της στην ηλικία των 10 ετών στη σχολή χορού του Κιέβου. Στην ηλικία των 17 ετών άρχισε την καριέρα της στο μπαλέτο, η πρώτη επιτυχία της έγινε όταν χόρεψε Ζιζέλ και μαγνήτισε κοινό και κριτικούς. Όλα τα άλλα ήρθαν από μόνα τους, η επιτυχία ηταν μονόδρομος. Πιστεύω πως ο καθένας αν προσπαθήσει θα κάνει τα ονειρά του πραγματικότητα και ίσως και να τα ξεπεράσει.

Μαριλίτα Μαχαιρά Στ1