Μαθηματικά και κινηματογράφος

Μια έρευνα του τμήματος μαθηματικών Πανεπιστημίου Αιγαίου  έκανε μια συσχέτιση των μαθηματικών και του κινηματογράφου! Πολλές γνωστές ταινίες είχαν σαν θέμα τους κάτι σχετικό με έννοιες ή στοιχεία  μαθηματικών.

Κάποιες από αυτές ήταν οι παρακάτω.

• 1995 -12 Πίθηκοι-Έχει σχέση με ταξίδια στον χρόνο.
  • 1997-Ο ξεχωριστός Γουίλ Χάντινγκ-Ενας ευφυής σπουδαστής μαθηματικών που έχει να αντιμετωπίσει προβλήματα κοινωνικής ένταξης.
  • 1998-Π-Ένας ιδιοφυής μαθηματικός που ανακαλύπτει τους νόμους που διέπουν το σύμπαν.
  • 2001-Ένας υπέροχος άνθρωπος-Εξαιρετική ερμηνεία σε μια οσκαρική ταινία για τον μαθηματικό και οικονομολόγο  τζων Νάς.
  • 2001-Ένιγμα-Ένας μαθηματικός ασχολείται με το περίφημο αίνιγμα των ναζί.
  • 2005-Proof-Σε αυτήν την ταινία η βεβαιότητα της επιστήμης συγκρούεται με την αβεβαιότητα της ζωής!
  • 2007-La habitacion de Fermat-4 άγνωστοι μεταξύ τους μαθηματικοί καλού νται να λύσουν ένα αίνιγμα.
  • 2008-21-Σύνδεση της μαγείας των μαθηματικών μιας ευφυίας και του…καζίνου!
  • 2009-Βιογραφία της κορυφαίας μαθηματικού της αρχαιότητας Υπατίας της Αλεξάνδρειας.

Καλή σας μαθηματικοδιασκέδασή!!