Οι διακοπές των Χριστουγέννων

Πιστεύω πως οι διακοπές των Χριστουγέννων ήταν ένα σημαντικό διάλειμμα και κάποιες μέρες απαλλαγής από το καθημερινό, πολυάσχολο πρόγραμμα όλων των μαθητών του σχολείου.

Η οικογένεια μου κι εγώ περάσαμε πολλές ώρες μαζί μιας και πήγαμε σινεμά, στολίσαμε το δέντρο, επισκεφτήκαμε τους συγγενείς, φάγαμε μαζί τους, πήγαμε εκκλησία και ανταλλάξαμε δώρα την παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Το γιορτινό κλίμα των Χριστουγέννων επηρέασε θετικά τη διάθεση όλων των ανθρώπων αφού «εισέβαλε» στην καρδιά τους με σκοπό να τους απομακρύνει από την καθημερινή ρουτίνα και να τους δώσει μία άλλη πιο χαρούμενη αίσθηση .

Γι’ αυτό τα Χριστούγεννα είναι μία πολλή σημαντική γιορτή για την ανθρωπότητα και το πιο χαρμόσυνο γεγονός της χριστιανοσύνης.

Νικόλας Σ. Α4