Το Πρόγραμμα «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου-EPAS»

Το Πρόγραμμα «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Ξανθίππη Καραβίδα, την κ. Ειρήνη Παπά και την κ. Παναγιώτα Θεοδωροπούλου, είναι καινοτόμο και σύγχρονο. Διοργανώνεται από  το Γραφείο του  Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην ....

Σελίδα ενημέρωσης για τις δράσεις των Μαθητών/τριων Πρέσβεων του 1ου ΓΕ.Λ. Κατερίνης

Οι Μαθητές/τριες Πρέσβεις του Ε.Κ. του 1ου ΓΕ.Λ. Κατερίνης δημιούργησαν σελίδα ενημέρωσης, στην ιστοσελίδα του σχολείου, στο πλαίσιο του προγράμματος «EPAS: Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» με URL: https://1lyk-kater.pie.sch.gr/epas. Στη σελίδα αυτή, είναι συγκεντρωμένες όλες οι ….

Αφίσες Μαθητών/τριών-Πρέσβεων

Οι Μαθητές/τριες-Πρέσβεις του Ε.Κ. του 1ου ΓΕ.Λ. Κατερίνης στο πλαίσιο του προγράμματος «EPAS: Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» δημιούργησαν πρωτότυπες αφίσες τις οποίες ανάρτησαν στο info point του σχολείου: Αφίσα «ΨΗΦΙΖΩ ΓΙΑ» (#useyourvote) ενόψει των επερχόμενων ….

Καταγραφή.JPG3

Μαθητές/τριες Πρέσβεις του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης στη Euroscola

Οι «Μαθητές/τριες-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»  του σχολείου μας, που συμμετέχουν για 2η χρονιά στο Πρόγραμμα «Σχολεία- Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», την Πέμπτη 11 Απριλίου,  έλαβαν μέρος διαδικτυακά, μετά από επίσημη πρόσκληση, στη Euroscola (Ηybrid)  που ….

20240406_120234

Μαθητές/τριες Πρέσβεις του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Νέοι, Ελλάδα και Ευρώπη»

Μαθητές/τριες Πρέσβεις του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης συμμετείχαν στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο  «Νέοι, Ελλάδα και Ευρώπη» που διοργάνωσε το 1ο Πρότυπο Λύκειο Αθηνών – Γεννάδειο στο Σεράφειο Δήμου Αθηνών. Το Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στις 5 και 6 Απριλίου υπό την αιγίδα ….

FB_IMG_1712635267145

Μαθητές/τριες Πρέσβεις του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης στο Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα

Επίσκεψη στο Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα πραγματοποίησαν την Παρασκευή 5 Απριλίου Μαθητές/τριες Πρέσβεις του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Σχολεία, Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου». Τα παιδιά  υποδέχτηκε η υπεύθυνη του Προγράμματος ….

IMG-4a6d132946476f0ca7dc5cd91752b843-V

Οι Μαθητές/τριες Πρέσβεις του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης συναντούν την Ελληνίδα Ευρωβουλευτή κ.Μαρία Σπυράκη

Τη Δευτέρα 1 Απριλίου μία ομάδα μαθητών/τριών  Πρέσβεων του σχολείου μας  μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριες του Προγράμματος «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»  κ. Ξανθίππη Καραβίδα, κ. Ειρήνη Παπά και κ. Παναγιώτα Θεοδωροπούλου συνάντησαν την ….

IMG-f8909756c61b38dfa86d58a119eb3e38-V

Οι μαθητές/τριες Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ.

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου οι μαθητές/τριες δύο τμημάτων και οι μαθητές-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου του  1ου ΓΕΛ Κατερίνης επισκέφθηκαν το Τελλόγλειο  Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ. όπου παρακολούθησαν την έκθεση Fake (f)or Real (Ψεύτικο για αληθινό;). Η ….

20240314_105920

Οι μαθητές/τριες Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση ΕΡΤ3

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου μαθητές/τριες Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου επισκέφθηκαν την Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση ΕΡΤ3, στη Θεσσαλονίκη. Εκεί είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το Πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, σε live πρόγραμμα, στους 102 και 95.8 ….