10 ερωτήσεις … 10 απαντήσεις – Η δασκάλα

Συνέντευξη από την κ. Ντζούνου Ελένη, δασκάλα του σχολείου μας που έχει τα περισσότερα χρόνια διδασκαλίας.

1.  Πόσα χρόνια δουλεύετε ως δασκάλα και πόσα από αυτά στο 11ο  Δημοτικό Σχολείο;

Δουλεύω 32 χρόνια, από τα οποία τα 12 είναι στο σχολείο μας.

2.  Που σπουδάσατε;

Σπούδασα στην Παιδαγωγική Ακαδημία Λαμίας.

3.  Σας αρέσει αυτό το επάγγελμα;

Μου αρέσει πολύ, γιατί αγαπώ πολύ τα παιδιά, μου αρέσει να πλάθω τους χαρακτήρες τους, να τους μεταδίδω τις γνώσεις, να παίρνω ενέργεια και αγάπη από αυτά.

4.  Σε ποια τάξη σας αρέσει περισσότερο να διδάσκετε;

Όλες οι τάξεις μου αρέσουν, αλλά πιο πολύ μου αρέσει η πρώτη τάξη, γιατί στο τέλος της χρονιάς βλέπεις τα παιδιά να γράφουν, να διαβάζουν και να λογαριάζουν, ενώ πριν από λίγους μήνες δεν μπορούσαν να το κάνουν.

5.  Θυμάστε κάποιο περιστατικό που σας έκανε εντύπωση;

Ήταν μία μαθήτρια με πολλές δυσκολίες στη μάθηση μέχρι την 5η τάξη. Και ξαφνικά στην 6η τάξη ξεπερνάει όλες τις δυσκολίες και γίνεται η καλύτερη μαθήτρια.

6.  Ποιες δυσκολίες έχετε σε αυτή τη δουλειά;

Τα πρώτα χρόνια η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν η μεγάλη απόσταση που έπρεπε να διανύσω για να βρεθώ στον τόπο εργασίας σου. Τώρα η δυσκολία που αντιμετωπίζω είναι ότι τα παιδιά δεν είναι τόσο προσεκτικά και υπάκουα όπως ήταν παλιά.

7.  Μια ευχάριστη στιγμή στη δουλειά σας.

Έχω πολλές ευχάριστες στιγμές. Αυτές είναι όταν τα παιδιά είναι πρόθυμα για μάθηση, δείχνουν σεβασμό το ένα για το άλλο, όταν εκφράζουν ελεύθερα τη γνώμη τους και αντέχουν τη διαφορετικότητα του συμμαθητή τους.

8.  Τι συμβουλές θα δίνατε σε κάποιον που θέλει να ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα;

Θα πρέπει να έχει πολύ υπομονή και αγάπη για τα παιδιά και να ξέρει ότι τα αποτελέσματα τις δουλειάς του θα φανούν μετά από πολλά χρόνια.

9.  Εάν δεν ήσασταν δασκάλα, τι επάγγελμα θα θέλατε να κάνετε;

Δεν θα ήθελα να είχα κάνει κανένα άλλο επάγγελμα.

10.  Όταν θα πάρετε σύνταξη τι θα σας λείψει περισσότερο;

Θα μου λείψει η αγάπη που παίρνω, τα αστεία τους, το αθώο χαμόγελό τους, οι αγκαλιές που κάνουμε, οι στιγμές που έρχονται κλαίγοντας και τα παρηγορώ, η προθυμία τους να με βοηθήσουν όταν χρειάζομαι κάτι, τα τραγούδια τους ,οι ζωγραφιές τους και οι φωνές τους.

Σας ευχαριστούμε ιδιαίτερα κ. Ελένη,

Βασίλης Κ. – Νάσος Κ.