Η κυρά Σαρακοστή

Η «κυρά Σαρακοστή» με τα 7 πόδια: ένα για κάθε εβδομάδα μέχρι το Πάσχα Η Κυρά-Σαρακοστή είναι ένα από τα πολύ παλιά έθιμα που συνδέονται με το Πάσχα και φυσικά την περίοδο της Σαρακοστής, που είθισται να νηστεύουμε. Πρόκειται στην ουσία για ένα αυτοσχέδιο ημερολόγιο που έχει τη μορφή μιας γυναίκας, της Κυρά-Σαρακοστής. Με την κυρά Σαρακοστή στην τάξη μας αρχίσαμε να μετράμε αντίστροφα για τη Μεγάλη Εβδομάδα.

Επίσκεψη στην Προεδρική φρουρά

peeep

6 Μαρτίου ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΙΚΗ ΦΡΟΥΡΑ   Οι μαθητές/τριες  της Δ” και Ε΄τάξης του σχολείου μας , επισκέφτηκαν το Στρατόπεδο Οπλαρχηγού Γ. Τζαβέλα στο οποίο εδράζεται η Προεδρική Φρουρά. Είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στον χώρο και να γνωρίσουν την μακρόχρονη ιστορία της Προεδρικής Φρουράς. Ενημερώθηκαν για την εκπαίδευση και τα καθήκοντα των Ευζώνων και είδαν από κοντά τις στολές και τον εξοπλισμό τους.