Η κεφάτη κ.Λολό

images (1)
 Κ.Λολό:     Είμαι κεφάτη γυρίζω απ’ του Τροφόπουλου … Είμαι κεφάτη γυρίζω απ’ του Τροφόπουλου…   Πο! πο! πο! Απ ’ όλα έχουν αυτά τα σουπερμάρκετ, βρε παιδάκι μου!  Φίσκα το έκανα πάλι το καλάθι μου σήμερα! Και του πουλιού το γάλα έχουν… ό,τι τραβάει η ψυχή σου!

Να, και τι δεν αγόρασα! Απ’ όλα αγόρασα. Είναι βέβαια λίγο τσουχτερές οι τιμές, αλλά τι να κάνουμε! Άμα δε φάμε και καλά σ’ αυτή τη ζωή τι θα καταλάβουμε;

Ιπποκράτης:   Κυρία Λολό! κυρία Λολό! Με συγχωρείτε… Μπορώ να σας απασχολήσω για λίγο;
 Κ. Λολό:      Και βέβαια κύριέ μου … αλλά ποιος είστε εσείς;
    Ιπποκράτης:        Ιπποκράτης, διατροφολόγος του Ινστιτούτου υγιεινής διατροφής … χάρηκα πολύ!
   Κ.ΛολόΚαι ’γω χάρηκα πολύ, αλλά τι θέλετε από μένα;
  Ιπποκράτης :   Σας βλέπω χαρούμενη και κεφάτη…
 Κ. Λολό: Αφού γυρίζω απ’ του Τροφόπουλου, καλέ,τι θες να είμαι;
  Ιπποκράτης:   Κάνατε βλέπω μπόλικα ψώνια απ’ το σουπερμάρκετ.
   Κ.Λολό  Εμ βέβαια … τι είναι η ζωή; Αν δε φάμε και καλά … αν δε χορτάσουμε το στομάχι μας … τι θα καταλάβουμε; Δεν ξέρεις την παροιμία: «Νηστικό αρκούδι δε χορεύει;»
  Ιπποκράτης:   Την παροιμία την ξέρω, αλλά είπατε πριν ότι πρέπει να τρώτε καλά, να γεμίζετε το στομάχι σας … Σωστά όμως τρώτε;
     Κ.Λολό:      Τι θες να πεις, καλέ, αν τρώω «σωστά»;

Ιπποκράτης:    Τρώω σωστά πάει να πει ότι διαλέγω τροφές που είναι υγιεινές και μου προσφέρουν όλες τις απαραίτητες βιταμίνες, για να ’χω καλή υγεία. Δεν πάμε στο σουπερμάρκετ και ρίχνουμε στο καλάθι μας ό,τι βρούμε μπροστά μας,  και ό,τι μας παρακινούν οι διαφημίσεις να αγοράσουμε!

Κ.Λολό:   Εμείς δηλαδή στο σπίτι μας δεν τρώμε σωστά;

Ιπποκράτης:  Για να δω στο καλάθι σας, τι ψωνίσατε; Τι βλέπω εδώ; Προτηγανισμένες πατάτες «ο μπάρμπα – Μήτσος»! Γιατί  ,κυρία μου, αγοράζεις προτηγανισμένες πατάτες; Βαριέσαι να τις καθαρίσεις στο σπίτι σου φρέσκιες – φρέσκιες και να τις φάτε εσείς και τα παιδιά σας;

Κ.Λολό: Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι λίγο να καθαρίζω πατάτες … και φοβάμαι μη χαλάσω τ’ άσπρα, μαλακά χεράκια μου, καλέ!

Ιπποκράτης: Α, τα χεράκια σας … Αυτά πάλι τι είναι; Κατεψυγμένα μπιφτέκια;

Κ. Λολό:  Α, ναι … ναι είναι και νόστιμα! Που να κάθομαι ξέρεις να ζυμώνω μπιφτέκια στο σπίτι!

Ιπποκράτης: Ναι αλλά πρέπει να ξέρεις ότι είναι καλύτερες οι φρέσκιες τροφές από τις κατεψυγμένες. Χώρια που μερικές φορές τα καταψυγμένα είναι και επικίνδυνα. Για να δω την ημερομηνία λήξης (κοιτάει).

Να αυτά που αγόρασες είναι για πέταμα. Έπρεπε να καταναλωθούν πριν έξι μήνες και συ χωρίς να το προσέξεις τα αγόρασες και μπορεί να πάθετε καμιά δηλητηρίαση στο σπίτι.

Κ.Λολό: Έχεις δίκιο … Αγοράζω και δεν προσέχω την ημερομηνία λήξης των τροφίμων… Είμαι απαράδεκτη!

Ιπποκράτης: Α! τι βλέπω ακόμα … Κόκα – κόλες, γαριδάκια, δρακουλίνια, μουστάρδες, κέτσαπ, κονσέρβες! Δεν ξέρεις Λολό μου ότι όλα αυτά έχουν συντηρητικά μέσα;

Κ.Λολό: Και τι είναι τα συντηρητικά καλέ;

Ιπποκράτης: Τα συντηρητικά, Λολό, είναι ουσίες που τις βάζουμε μέσα στις τροφές για να διατηρούνται για πολύ καιρό!

Κ.Λολό: Και είναι επικίνδυνα αυτά τα συντηρητικά;

Ιπποκράτης:Και βέβαια είναι! Οι γιατροί λένε πως πολλά απ’ αυτά είναι και καρκινογόνα:

Κ.Λολό:Τι λες καλέ δεν το ήξερα!

Ιπποκράτης: Αυτά που πρέπει να προσέχουμε, Λολό, στα τρόφιμα που αγοράζουμε είναι αυτά που λέμε «ψιλά γράμματα» και κυρίως το γράμμα «Ε» και τον αριθμό που έχει δίπλα. Όσο πιο μεγάλος είναι αυτός ο αριθμός τόσο πιο επικίνδυνα είναι τα τρόφιμα αυτά!

Κ.Λολό: Βρε κοίτα να δεις πόσα πράγματα έμαθα σήμερα! Σ’ ευχαριστώ πολύ, κύριε Ιπποκράτη, από δω και πέρα θα προσέχω περισσότερο.

Τρώω καλά , τρώω καλά

Σημαίνει πρώτα απ’ όλα

Να τρώω σωστά . (δις)

Όχι, στα συντηρητικά!!!