Εν αρχή… είναι η ομάδα

Η πρώτη συνάντηση της συντακτικής ομάδας πραγματοποιήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου. Αποτελείτε από 23 άτομα και κάθε άτομο έχει αναλάβει κάποιο τομέα ενδιαφερόντων. Τι χρειάζεται η ομάδα μας για να είναι δεμένη και αποτελεσματική; 5 λέξεις: ....

IMG-a8214f7a998df8658655e856b44263cc-V

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στις 9 Οκτωβρίου στις 18:00. Οι καθηγητές ενημέρωσαν τους γονείς για το πρόγραμμα σπουδών και την εκπαίδευση των παιδιών. Ακολούθησε συζήτηση όπου τέθηκαν όλες οι απορίες και τα θέματα που απασχολούν την ….

Ex libris : ΣΤΗ ΔΙΑΠΑΣΩΝ του Β. Παπαθεοδώρου της Λίκας Μπαλιάν

Το βιβλίο που προτείνω είναι το “Στη Διαπασών” του Βασίλη Παπαθεοδώρου από τις εκδόσεις Καστανιώτη, Αθήνα 2009. Το βιβλίο αυτό μιλάει για τον Θανάση, έναν προβληματικό έφηβο. Σε αυτή την ηλικία της ζωής μας, είναι ….

IMG-3a630111d098abc3d5f41fd50017dea6-V

28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Το τμήμα Β΄2 υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Άρτεμις Παπαδοπούλου του 13ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης έκανε μια καταπληκτική γιορτή για την επέτειο της 28η Οκτωβρίου του 1940. Όλα πήγαν τέλεια. Ο κάθε μαθητής με τον ρόλο ….

ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΗ ΡΟΤΟΝΤΑ

Είναι 10:00 η ώρα και τα δύο τμήματα της Β΄ Γυμνασίου μόλις μπήκαν στον χώρο της Ροτόντας για να ξεναγηθούν στην καταπληκτική έκθεση:  « Η Λάμψη του Ψηφιδωτού – Αυθεντικά και Αντίγραφα από τη ….

ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ

Η λέξη περίπατος για τα παιδιά του 13ου Γυμνάσιου είναι συνώνυμη με τις λέξεις ευχαρίστηση, διασκέδαση και αναψυχή. Το σχολείο μας πηγαίνει κάθε μήνα μία  φορά όποτε ο καιρός το επιτρέπει, συγκεκριμένα στις αρχές του ….

IMG-d9a1a6a9244b6cb19d8513ba06ca0e7d-V

Πανηγυρικός λόγος για τον Μακεδονικό Αγώνα

Την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ένα ¨Αφιέρωμα στον Μακεδονικό Αγώνα¨, από τη Διευθύντριά μας, κ. Ευρώπη Παπαδοπούλου, να μας διαβάζει μερικά κείμενα, γεμάτα περηφάνια, συγκίνηση και πατριωτισμό . Τα παιδιά παρακολουθούσαν με ….

ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΜΕΛΟΥΣ

Η ημέρα των εκλογών του 15μελους συμβουλίου ξεκίνησε με πολλή βροχή και δυνατές βροντές. Όμως αυτό δεν μας εμπόδισε από τον σκοπό μας. Η παρουσίαση των υποψηφίων και η εξήγηση της διαδικασίας των εκλογών απ΄ ….

ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΑΓΩΝΑΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ  Α΄,Β΄,Γ΄ Γυμνασίου Η ημέρα αθλητισμού στο σχολείο μας ξεκίνησε μ’ έναν ενθουσιώδη αγώνα χάντμπολ, όπου τα αγόρια της Α΄ Γυμνασίου αντιμετώπισαν τα κορίτσια της Β΄ και της Γ΄ Γυμνασίου. Τα παιδιά έπαιξαν με ….