Ε1: Εγκατάλειψη ζώων

cats

Καθημερινά σε τοπικό επίπεδο αλλά και στα ΜΜΕ βλέπουμε φαινόμενα εγκατάλειψης ζώων από τους ιδιοκτήτες τους, επειδή δεν μπορούν πλέον να τα έχουν (αντιδράσεις γειτόνων, αύξηση του αριθμού των ζώων που έχουν στην κατοχή τους) και επειδή τους είναι εμπόδιο στην προσωπική ζωή τους (διακοπές) ή απλώς επειδή δε συνεχίζουν να έχουν τη διάθεση να ασχοληθούν μαζί τους.

Κάποιοι ασυνείδητοι δε διστάζουν να χρησιμοποιήσουν κομμάτια τροφής με δηλητήριο, για να θανατώσουν τα αδέσποτα ζώα που βιώνουν απάνθρωπες συνθήκες διαβίωσης (πείνα, δίψα, κρύο). Τα ζώα όμως είναι πλάσματα του Θεού και έχουν δικαίωμα να ζήσουν. Κορυφαία πράξη αγάπης προς τα ζώα είναι η υπεύθυνη φροντίδα τους.

Άρα όλοι πρέπει να ευαισθητοποιηθούμε πάνω στο θέμα αυτό. Πρέπει λοιπόν, να δημιουργηθούν χώροι φιλοξενίας αδέσποτων ζώων (εθελοντική εργασία πολιτών) και όσοι άνθρωποι μπορούν να υιοθετήσουν ένα ζωάκι δείχνοντας έτσι την ευαισθησία και την ανθρωπιά μας ως κοινωνία.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Ε1 Τμήματος

d3-poster-kyria - Made with PosterMyWall