Δ2: Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε;

d3-dogn-300

Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τα αδέσποτα ζώα;

• Υιοθέτησε: Η υιοθεσία ενός αδέσποτου ζώου του σώζει τη ζωή!
  • Φιλοξένησε: Φιλοξένησε προσωρινά! Δώσ’ του μια ευκαιρία να ζήσει!
  • Κάνε μια δωρεά: Κάθε ευρώ μπορεί να τους αλλάξει τη ζωή! Ακόμα και η πιο μικρή δωρεά σας, βοηθάει τα ζώα που έχουν ανάγκη.
  • Γίνε εθελοντής: Έλα κοντά μας και βοήθησε τα αδέσποτα στην πράξη. Μάθε ποιες φιλοζωικές οργανώσεις και σωματεία βρίσκονται στην περιοχή σου και γίνε ενεργό μέλος.
  • Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια, δεν είναι μόνο φύλακες -είναι πολύτιμα μέλη της οικογένειάς μας και απαιτούν χρόνο, προγραμματισμό, φροντίδα, παρέα και αγάπη.
  • Η ζωή με τα κατοικία ζώα είναι μια ζωή γεμάτη χαρά, αγάπη, τρυφερότητα ενώ αποδεδειγμένα είναι ωφέλιμη για την υγεία μας και την ανάπτυξη των παιδιών.
  • Αν κάποιο παιδί θέλει να αποκτήσει ένα ζώο τότε είναι υπέροχο να σώσει μια ζωή που το έχει ανάγκη και να υιοθετήσει ένα αδέσποτο ζώο που θα στο ανταποδώσει πολλαπλάσια.
  • Τα αδέσποτα ζώα δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν από τα ζώα εκτροφής.

Σκέψεις και προβληματισμοί των μαθητριών και των μαθητών του Δ2 Τμήματος