Έφηβοι και ναρκωτικά

ναρκωτικά1-1

Τα ναρκωτικά είναι ένα ζήτημα που παρουσιάζεται, απασχολεί και καταλήγει να καταστρέφει τα παιδιά στις νεαρές ηλικίες ξεκινώντας από τα 14 με 15.5 κυρίως με τη χρήση μαριχουάνας. Ένας χρήστης όταν ξεκινά κυρίως αποκτά την πεποίθηση πως με αυτόν τον τρόπο θα λύσει τα προβλήματα που πιθανώς αντιμετωπίζει. Πέρα απ’ αυτό η εφηβεία είναι μία κρίσιμη περίοδος που τα παιδιά θέλουν να δοκιμάζουν νέα πράγματα .

ναρκωτικά1-2

Οι λόγοι που κυρίως ωθούν τους νέους στη χρήση απαγορευμένων ουσιών είναι πολλοί με κυρίαρχο, την  επιρροή των φίλων. Σε μία παρέα ένα μέλος ξεκινά από τα ‘’ήπια’’ ξεχνώντας τα προβλήματα της καθημερινής τους ζωής και έτσι μεταδίδεται το μικρόβιο και στους υπόλοιπους. Άλλοι λόγοι είναι το άγχος, η κατάθλιψη, η δυσκολία χαλάρωσης, η ευερεθιστικότητα  κτλ. Τα άτομα που φτάνουν στη χρήση  δυσκολεύονται να χαρούν και να απολαύσουν την καθημερινότητα γι αυτό χρησιμοποιούν τα ναρκωτικά για να απαλλαγούν από την οδύνη και το άγχος μιας άδειας από νόημα ζωής και να δημιουργήσουν μια τεχνητή κατάσταση ευφορίας.

Η ναρκομανία δεν είναι μια απλή εξάρτηση από τα ναρκωτικά. Πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι έχουμε να κάνουμε με μια κατάσταση όπου ο άνθρωπος πέφτει στην παγίδα της ‘’προοδευτικής’’ πορείας προς την αυτοκαταστροφή.  Παράλληλα απονεκρώνονται σταδιακά όλες οι ζωντανές του λειτουργίες, νοητικές, ψυχολογικές, πνευματικές. Για να εξασφαλίσει τη δόση του είναι σε θέση να ριχτεί με τα μούτρα στη διαφθορά αλλά και την εγκληματικότητα.

ναρκωτικά1-3

Το αδιανόητο αυτού του φαινομένου είναι πως τα ναρκωτικά ενώ χρησιμοποιούνται ως ‘’λυτρωτές του πόνου’’,  προσδίδουν περισσότερο, τόσο σωματικό όσο και  ψυχικό πόνο, στην πορεία. Επί πλέον η ικανοποίηση των ανθρωπίνων αναγκών  με τη χρήση ουσιών δεν είναι τίποτα άλλο παρά μία καταστροφική ψευδαίσθηση που καταλήγεις κατά κανόνα να την ξεπληρώνεις με την ίδια σου τη ζωή. Είναι ν’ απορεί κανείς με έναν νέο  που επιλέγει τον  κακοτράχαλο μονόδρομο προς την αυτοκαταστροφή.

Συμβουλή; Πρώτα ενημερώσου και ύστερα η επιλογή είναι δική σου

Θάνατος  ή  Μάχη για ζωή

Κλισέ , το ξέρω αλλά δεν υπάρχει  τίποτα  καταλληλότερο από αυτό τον τρόπο έκφρασης αυτού του είδους καταστροφής….

Χρύσα Σκεπασιανού Β’6