ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

IMG_20220304_085223

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας χτίστηκε το 1972 απέναντι από το λιμάνι της Ηγουμενίτσας. Ήταν πολυθέσιο σχολείο. Από τους δασκάλους που δούλευαν τότε, μερικοί ζουν ακόμη. Κάποια παιδιά ερχόντουσαν από άλλα μέρη σε αυτό το σχολείο. Ήταν το καλύτερο σχολείο όλης της περιοχής. Παλιά είχε 10 τάξεις και τώρα έχει 13. Επίσης είχε 7 δασκάλους και τώρα 33. Παλιά είχε 120 παιδιά και τώρα 200.

IMG_20220304_085016

Η Ηγουμενίτσα είναι παραλιακή πόλη στην βορειοδυτική Ελλάδα, πρωτεύουσα του Νομού Θεσπρωτίας, ο πρώτος σε κίνηση λιμένας της δυτικής Ελλάδας και ο δεύτερος σε επιβατική κίνηση μετά τον Πειραιά πανελλαδικά (σύμφωνα με τα στοιχεία της Ένωσης Λιμένων Ελλάδος). Βρίσκεται στο βορειοδυτικό τμήμα του νομού Θεσπρωτίας, στον μυχό του ομώνυμου όρμου.

ηγουμενιτσα

Μέχρι τις αρχές του 2012, έχουν ολοκληρωθεί τα έργα της Α΄Φασης κατασκευής του (2003) και προχωρούν αυτά της Β΄ (τέλη 2013) και Γ΄ Φάσης (2016). Με την ολοκλήρωση των εργασιών το λιμάνι της Ηγουμενίτσας θα αποτελεί έναν σύγχρονο μεγάλο λιμένα της Μεσογείου, με επιβατική, εμπορική αλλά και τουριστική κίνηση αφού από το 2013 (με την ολοκλήρωση των έργων της Β΄Φάσης – τουριστικός λιμένας) θα προσεγγίζουν σε αυτό μεγάλα κρουαζιερόπλοια. Επίσης με την σχεδιαζόμενη δημιουργία εμπορευματικού κέντρου με ένα τμήμα εντός της λιμενικής ζώνης και το δεύτερο σε μικρή απόσταση από το λιμάνι, θα ενισχυθεί σημαντικά η εμπορική κίνηση και θα καταστήσει την Ηγουμενίτσα διεθνές διαμετακομιστικό κέντρο