Συνέντευξη μαθητών από την Λευκωσία της Κύπρου, από το Γ Δημοτικό Σχολείο Καϊμακλίου

20230222_094927

H E τάξη του Γ Δημοτικού Σχολείου Καϊμακλίου

Ερώτηση: Τι ώρα ξεκινάει το σχολείο;
Απάντηση: 7.45 π.μ.

Ερώτηση: Τι ώρα τελειώνει το σχολείο σας;
Απάντηση: 13:05
Γιώργος ,Αλέξανδρος

Ερώτηση: Πόσα παιδιά έχει κάθε τάξη;
Απάντηση: 19,23,24
Γιώργος, Αλέξανδρος

Ερώτηση: Πόσες ξένες γλώσσες κάνετε στο σχολείο;
Απάντηση: Αγγλικά και Ελληνικά για όσου είναι από άλλες χώρες.
Χρήστος και Χαλίτ

Ερώτηση:Ποιες εθνικότητες έχετε στο σχολείο σας;
Απάντηση: Από Κύπρος, Συρία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Ρουμανία, Ρωσία και Αίγυπτο
Νικολέτα, Νατάσα, Ανδρονίκη

Ερώτηση: Τα θρανία είναι ατομικά. Πως γίνεται το μάθημά σας; Στην Ελλάδα κάθονται δύο άτομα. Δουλεύετε σε ομάδες;
Απάντηση:Λόγω covid τα θρανία έγιναν ατομικά.Τα κρατήσαμε όμως και μετά τον covid γιατί διαπιστώσαμε ότι βόλευαν πολύ και για τις ομάδες γιατί ενώνονται εύκολα.
Ζωή, Ελιόνα

Ερώτηση: Πηγαίνετε εκπαιδευτικές εκδρομές;Περιπάτους;
Απάντηση:Κάθε τρίμηνο και περιπάτους όποτε προκύψει. Πηγαίνουμε επίσης στο προπονητήριο για κολύμβηση, για ιππασία και για σκι.

Ερώτηση : Πόσα διαλείμματα έχετε;Έχετε κυλικείο;
Απάντηση : Έχουν τρία διαλείμματα στις 9:05-9:25 , 10:45-10:55 και 12:15-12:25.
Επίσης έχουν κυλικείο, που το ονομάζουν «καντίνα».
Εμμανουέλα Μ.

Ερώτηση:Έχετε δασκάλους και εκπαιδευτικούς ειδικότητα;
Απάντηση: Έχουν εξειδικευμένους σε συγκεκριμένα θέματα π.χ. φυσικές επιστήμες
Χαλίτ και Χρήστος

Ερώτηση : Υπάρχει ολοήμερο,δηλαδή ζώνη μετά το κυρίως μάθημα;
Απάντηση : Υπάρχει και τελειώνει στις 4:10 μ.μ.
Γρηγόρης Χ.

Ερώτηση: Κάνετε εκδηλώσεις για τις γιορτές;
Απαντήση: Ολές τις ελληνικές επετείους και τις κυπριακές(1η Οκτωβρίου, 1η Απριλίου.
Ερτνεο

————————————————————————————–

Η γνώμη μας για το εκπαιδευτικό σύστημα της Κύπρου

Μας έκανε εντύπωση:η ώρα που ξεκινάει το σχολείο, οι εκδρομές που πηγαίνουν,τα μαθήματά τους και οι σχολικές στολές που φοράνε καθημερινά.

Μας έκαναν εντύπωση οι διάφορες δραστηριότητες οι οποίες έκαναν.Επίσης μας έκανε εντύπωση τα ατομικά θρανία και οι σχολικές στολές.
Δημήτρης,Νικόλας,Γιώργος

Μας αρέσει το εκπαιδευτικό τους σύστημα,γιατί είναι πιο οργανωμένο από το δικό μας,οι εκδρομές τους είναι πολύ ενδιαφέρουσες και ο χώρος του σχολείου τους αναδεικνύει όλη την καλή πλευρά του εκπαιδευτικού συστήματος της Κύπρου.

κυπ2
Γράφουν οι Βάιος Ζ. και η Μυρτώ Γ.

Μας άρεσε η συνάντηση με τους Κύπριους μαθητές γιατί έχουν διαφορετικό ωράριο, πηγαίνουν ιδιαίτερες εκδρομές όπως για σκι για κολύμπι και για ιππασία.

Κάτι που μας κίνησε το ενδιαφέρον ήταν οι εκπαιδευτικές τους εκδρομές όπως η ιππασία και το σκι.Επίσης κάτι ακόμα που μας άρεσε ήταν που τα θρανία λογο κορονοιου ήταν ατομικά.
Ελίνα-Λυδία

Το εκπαιδευτικό σύστημα της Κύπρου είναι πολύ ωραίο και μας άρεσαν οι πολλές εκδρομές που πήγαιναν και τα ενδιαφέρον πρόγραμμα τους.

κυπ
Γράφει ο Γρηγόρης Χ.,Εμμανουέλα Μ. και ο Ερντνεο Μ.

Στη Κύπρο πάνε πιο ενδιαφέρουσες εκδρομές, μας εντυπωσίασε και η στολή από το σχολείο!

σημ
Χρήστος και Χαλίτ

Μας έκανε εντύπωση η ιδιαίτερη προφορά τους και ότι στο σχολείο τους φορούν γκρι στολές,ακόμα και στα δημόσια.
Ζωή Σ. , Κατερίνα Γ.. Ελιόνα Π.

Μας έκανε εντύπωση που πηγαίνουν πολλές εκδρομές για σκι, ιππασία, κολυμβητήριο και πολλές άλλες δραστηριότητες. Επίσης μας άρεσε που έχουν πολλά παιδιά από διαφορετικές χώρες.
Το άρθρο έγραψαν:Ανδρονίκη, Νικολέτα και Νατάσα