Συνέντευξη με την επιστήμονα νανοτεχνολογίας

e240d62ec49b45768b71556bac190740_M

Η κ. Αρετή Μούρκα είναι πτυχιούχος διδακτορικού διπλώματος από το Τμήμα Φυσικής και Αστρονομίας του Πανεπιστημίου του St. Andrews στο Ηνωμένο Βασίλειο (2013) και έλαβε πτυχία B.Sc. (2007) και M.Sc. (2009) με διάκριση από το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης στην Ελλάδα.

Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στις 8 Απριλίου 2023 μέσω τηλεδιάσκεψης και του προγράμματος «The Tipping Point» με τίτλο «Profession has no Gender». Ευχαριστούμε πολύ την κ. Κατερίνα Γεωργακίλα, υπεύθυνη του πρόγραμματος «The Tipping Point» για την οργάνωση της εκδήλωσης!

Ερώτηση:
Σας πήρε πολύ καιρό για να μάθετε αυτό το επάγγελμα;

Απάντηση:
Μου πήρε κάποιο διάστημα ενασχόλησης με το επάγγελμα αλλά επειδή πάντα μου άρεσαν και μου φαίνονταν εύκολα τα μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης δεν δυσκολεύτηκα να μάθω το επάγγελμα της νανοτεχνολογίας.

Χαρά, Μαρία-Μυρτώ και Δέσποινα

Ερώτηση:
Γιατί ασχοληθήκατε με αυτό το επάγγελμα; Είχατε καλούς καθηγητές;

Απάντηση:
Η ιδέα ήρθε γιατί ήμουν καλή στα μαθήματα  και στις επιστήμες. Επίσης είχα πολύ καλούς καθηγητές. Παίζει πολύ μεγάλος ρόλος να έχεις καλούς καθηγητές. Για αυτό το επάγγελμα με παρακίνησαν οι καθηγητές μου.

Από: Στέλιος Κ. , Μάριος Ντ. , Βάιος Χ. , Γιώργος Κ.

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Ποιες είναι οι δυσκολίες του επαγγέλματος σας;

Απάντηση:
Μία δυσκολία είναι ότι πρέπει να συλλέξουμε όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορούμε και όσο πιο γρήγορα γίνετε.

Ερώτηση:
Ποιο είναι το ενδιαφέρον με το επάγγελμά σας;

Απάντηση:
Είναι ωραίο να βλέπω ότι αυτό που έχω φτιάξει βοηθάει τους ανθρώπους. Αυτό είναι το πιο ενδιαφέρον.
Νικόλας Π

—-

Ερώτηση:
Σας αρέσει αυτή η δουλειά;

Απάντηση:
Μου αρέσει πολύ και είναι σημαντικό να ασχολούμαστε με κάτι που μας αρέσει.
Από Ζήσης Μ.