Συνέντευξη με το σχολείο της Κύπρου

dimotiko_kaimakli

Ερώτηση:Είναι τα σχολεία Α,Β,Γ και Δ,Ε,ΣΤ;

Απάντηση: Ναι, οι τάξεις είναι χωρισμένες σε διαφορετικούς κύκλους και σε διαφορετικά κτίρια.
Νικόλας Π.

Ερώτηση: Πώς περνάτε τον ελεύθερο χρόνο σας; Πηγαίνετε σε φροντιστήριο αγγλικών το απόγευμα;

Απάντηση: Φροντιστήρια Αγγλικών, σε αθλητισμό όπως ποδόσφαιρο, και μουσικά όργανα.
Μάριος, Ζήσης, Βασίλης

Ερώτηση: Τι κάνετε την Τσικνοπέμπτη; Έχετε κάποια ιδιαίτερα έθιμα για την Αποκριά;

Απάντηση: Έχουμε διάφορα παιχνίδια και φοράμε αποκριάτικες στολές που φτιάχνουμε μόνοι μας με υλικά από το σπίτι μας.
Τα παιδιά μας είπαν ότι η Τσικνοπέμπτη γιορτάζεται με μεγάλη χαρά από τα παιδιά γιατί ντύνονται όπως θέλουν, με αστείες κυρίως στολές.
Καθημερινά τα παιδιά όλων των δημόσιων δημοτικών σχολείων φορούν στολή. Στο συγκεκριμένο σχολείο φορούν γκρι παντελόνι ή φούστα και γκρι μπλούζα φούτερ με το σήμα του σχολείου.
Μαρία-Μυρτώ,Δέσποινα

Ερώτηση: Έχετε έρθει στην Ελλάδα πότε;

Απάντηση: Αθήνα ,Θεσσαλονίκη, Κρήτη, Πόρο, Αίγινα , Ύδρα, Παξοί, Κέρκυρα , Χίο, Τήνο, Σαντορίνη. Τα παιδιά της Γ Λυκείου έρχονται πενταήμερη εκδρομή στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη.
Η Ελλάδα, και κυρίως τα νησιά, όπως μας είπαν τα παιδιά, είναι ένας αγαπημένος προορισμός των Κυπρίων.
Θάνος Μ.,  Βασίλης Ντ.

Ερώτηση: Θα αλλάζατε κάτι στο εκπαιδευτικό σας σύστημα; Υπάρχει κάτι που δεν σας αρέσει;

Απάντηση: Όχι, όλα είναι πολύ καλά.
Στέλιος Κ. , Γιώργος Κ. , Βάιος Χ.

Ερώτηση: Υπάρχει κάτι στο Εκπαιδευτικό σας σύστημα μοναδικό (και ωραίο) σε σχέση με άλλα εκπαιδευτικά συστήματα;

Απάντηση: Κάθε τάξη έχει δικό της χώρο για να παίζει και αλλάζει χώρο κάθε εβδομάδα.
Από: Στέλιος Κ. , Γιώργος Κ. , Βάιος Χ.

Ερώτηση: Κάνετε διαγωνισμούς Φυσικής,Μαθηματικών κλπ.;

Απάντηση: Κάνουμε διαγωνισμούς ρομποτικής αλλά όχι μαθηματικών και φυσικής όπως στην Ελλάδα (η Ε και Στ τάξη)

Ερώτηση: Κάνετε εκδηλώσεις για γιορτές;

Απάντηση: 25η Μαρτίου, 28η Οκτωβρίου, Αγίου Πνεύματος, Τρεις Ιεράρχες, και τους τοπικούς πολιούχους, δηλαδή όλες τις ελληνικές και χριστιανικές γιορτές.
Και επιπλέον τις Κυπριακές επετείους:

• την 1η Απριλίου (επέτειος του απελευθερωτικού αγώνα της Κύπρου από τους Βρετανούς, 1955) και
  • την 1η Οκτωβρίου (ημέρα σύστασης του Κυπριακού κράτους, 1960).

Μαρία-Μυρτώ,Δέσποινα

Ερώτηση: Πώς νιώσατε τον μεγάλο σεισμό της Τουρκίας?

Απάντηση:Τον καταλάβαμε λίγο. Δεν υπήρχαν ζημιές.
Το σπίτι από ένα κοριτσάκι στην Συρία καταστράφηκε.

Ερώτηση:Τι μαθήματα έχει η Ε και η ΣΤ τάξη;

Απάντηση: Τα μαθήματα που έχουν αυτές οι 2 τάξεις είναι τα Μαθηματικά, τα Ελληνικά, η Ιστορία, η Γεωγραφία, οι Τέχνες, η Μουσική, η Τεχνολογία, οι Φυσικές Επιστήμες, η Αγωγή Ζωής, τα Θρησκευτικά, τα Αγγλικά, η Περιβαλλοντική Αγωγή και η Γυμναστική.
Ζήσης Μ.

Ερώτηση: Πόσες ώρες είναι το κάθε μάθημα για όλη την εβδομάδα;
Απάντηση:
2 ώρες Γεωγραφία,
6 ώρες Μαθηματικά,
2 ώρες Επιστήμη,
2 ώρες Θρησκευτικά,
9 ώρες Γλώσσα,
1 ώρες Περιβαλλοντική εκπαίδευση,
2 ώρες Ιστορία,
3 ώρες Γυμναστική,
2 ώρες Τέχνη,
2 ώρες Τεχνολογία,
2 ώρες Μουσική,
2 ώρες Αγγλικά
και 2 ώρες Αγωγή ζωής.
Κωνσταντίνος Ρ.

Ερώτηση:Πως περνάτε στο Πανεπιστήμιο; Έχετε κεντρικές εξετάσεις (όπως Πανελλήνιες) ή περνάτε με τον βαθμό;
Απάντηση:Ναι κεντρικές εξετάσεις, Πανκύπριες εξετάσεις.
Μάριος,Βασίλης,Ζήσης

Ερώτηση: έχετε ζέστη αυτές τις μέρες?
Απάντηση: Τις τελευταίες μέρες 20 με 25 βαθμούς
Κατερίνα & Φωτεινή

Ερώτηση: Πόσο μακριά είναι η θάλασσα?
Απάντηση: Περίπου 40 λεπτά

Ερώτηση: Το νηπιαγωγείο στη Κύπρο σε τι ηλικία ξεκινάει;
Απάντηση: Ξεκινάει στην ηλικία τον 4 χρόνων, όπως και εδώ.
Θάνος Μ., Βασίλης Ντ.

Οι γνώμες μας για το εκπαιδευτικό σύστημα της Κύπρου.
Τι μας άρεσε πιο πολύ.

Πιστεύω ότι τα σχολεία της Κύπρου είναι πολύ ωραία διότι η κάθε τάξη έχει την δικό του χώρο για διάλειμμα και γυμναστική οπότε δεν ενοχλεί η μία  τάξη την άλλη  και ότι τα θρανία τους είναι μονά και ενώνονται μεταξύ τους για τις ομαδικές εργασίες!
Νικολας Π.

Ο τρόπος με τον οποίο δουλεύει το εκπαιδευτικό σύστημα των Κυπρίων.
Και κυρίως το ότι κάθε τάξη έχει τον δικό της χώρο!
Μάριος,Βασίλης,Ζήσης

Η γνώμη μου είναι ότι είναι ένα πολύ ωραίο σχολείο. Μακάρι να’ταν όλα τα σχολεία έτσι.
Τέλος μπορώ να πω οτι είναι δύο απ’τα καλύτερα σχολεία στον κόσμο (Α κύκλος και Β κύκλος)!
Από τον Κωνσταντίνο Ρ.

Η γνώμη μου για αυτό το σχολείο είναι ότι είναι ένα πολύ καλό σχολείο. Επίσης είναι ονειρικό να έχεις τον δικό σου χώρο για να παίζεις.
Στέλιος Κ. , Γιώργος Κ. , Βάιος Χ.

Πιστεύουμε ότι η συνάντηση ήταν πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα
Μας άρεσε γιατί μιλήσαμε με παιδιά από άλλη περιοχή του κόσμου!
Κατερίνα & Φωτεινή

Από τη συνέντευξη μου άρεσε αυτό που άκουσα ότι πηγαίνουν πολλές εκδρομές.
Και επίσης ότι πηγαίνουν για κολύμβηση,για ιππασία και για σκι.
Ζήσης Μ.

Πιστεύουμε ότι αυτή η συνέντευξη μας έκανε να μάθουμε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που μας έκαναν να εντυπωσιαστούμε.Ένα από αυτά είναι που κάθονταν σε μονά θρανία τα οποία ενώνονται και γίνονται μεγαλύτερα.Ένα ακόμη που μας έκανε εντύπωση είναι ότι η κάθε τάξη έχει το δικό της χώρο για να βγαίνει διάλειμμα.
Μαρία-Μυρτώ+Δέσποινα