ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΩΝ ΡΟΜΑ

η χαρά της μουσικής

Γράφει ο Αντώνης Δημητρίου, μαθητής του Β3

Η εκδήλωση που  έγινε 25 Απριλίου στην Εκάβη αναφερόταν στην εκπαίδευση των Ρομά και την δυσκολία που αντιμετωπίζουμε στον καταυλισμό και πως το αντιμετωπίζουμε όλο αυτό. Είναι αρκετά δύσκολο να πας  στο σχολείο διαβασμένος. Εγώ προσωπικά, όταν είδα το βίντεο ξαφνιάστηκα, γιατί κατάλαβα πόση δύναμη έχουμε μέσα μας, γιατί δεν είναι εύκολο να διαβάζεις και εκείνη την ώρα να περνάει ένα αυτοκίνητο με τέρμα την μουσική  και να μην μπορείς να συγκεντρωθείς στο διάβασμα και όμως εμείς το καταφέρνουμε, γιατί δεν θέλουμε να είμαστε πιο κάτω από τους άλλους. Θέλουμε να είμαστε ίσοι και να αποδείξουμε στους καθηγητές μας και στους συμμαθητές μας πώς προσπαθούμε παρά τις δυσκολίες. Έχουμε αρκετή υποστήριξη από το παράρτημα Ρομά με τη υπεύθυνη Κατερίνα Σαμαλή. Κάνουμε αρκετές δραστηριότητες μαζί.

Και θέλω μέσω αυτού του κειμένου να πω πως αν και λένε ότι οι Ρομά κλέβουν, ότι δεν κάνουν τίποτα νόμιμα, είναι συνεχώς στην παρανομία και άλλα πολλά διάφορα, ξεχνούν ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις. Αυτό να μην το ξεχνούν  και να μην βιάζονται να βγάζουν πολύ εύκολα τα συμπεράσματά τους. ( πολύ λίγες διορθώσεις έγιναν στο κείμενο του μαθητή μας, η υπεύθυνη καθηγήτρια Παπαγιαννούλη Ε.)

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν δίνουν στιγμιότυπα της εκδήλωσης που ο Αντώνης περιγράφει με το δικό του τρόπο.

received_1606189736528949 received_780915543529179 received_1456560671821022 received_1181231295906272

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Περί 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 73 Άρθρα
2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΥΠΕΥΘΥΝΗ : ΠΑΠΑΓΙAΝΝΟΥΛΗ ΕΥΘΑΛΙΑ ΠE02