Χωρίς οικογένεια

unnamed (32)

Ο μικρός Ρεμύ, που δεν γνώρισε ποτέ τους πραγματικούς του γονείς, έρχεται από νωρίς αντιμέτωπος με τη σκληρή και οδυνηρή πλευρά της ζωής. Μόλις οκτώ χρόνων αναγκάζεται να ακολουθήσει ένα περιπλανώμενο θίασο που δίνει υπαίθριες παραστάσεις. Το ταλέντο και οι ικανότητές του, τού επιτρέπουν στα δώδεκά του να φτιάξει το δικό του θίασο. Μετά από πολλές περιπλανήσεις θα βρεθεί στα ίχνη της πραγματικής του οικογένειας, γεγονός που θα οδηγήσει σε νέες ανατροπές και περιπέτειες. Το κλασικό αυτό μυθιστόρημα αποτελεί ένα σπουδαίο μάθημα για την αξία της οικογένειας, της φιλίας και της ζωής γενικότερα.
Ο Έκτορ Μαλό (1830-1907), Γάλλος λογοτέχνης και δημοσιογράφος, γεννήθηκε στο Μπούιγ του Σεν-Μαριτίμ. Σπούδασε νομικά στο Παρίσι, αλλά τα εγκατέλειψε για ν” ασχοληθεί με τη συγγραφή. Κυριότερα έργα του είναι η τριλογία «Θύματα της αγάπης», το «Χωρίς οικογένεια», που βραβεύτηκε από τη Γαλλική Ακαδημία και το «Με οικογένεια». (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίο

image.png
Χρύσα  Νικολίνα