BTS

bts1

Οι BTS (κορεατικά: 방탄소년단, Bangtan Sonyeondan), γνωστοί και ως Bangtan Boys, είναι ένα επταμελές ανδρικό νοτιοκορεατικό μουσικό συγκρότημα που απαρτίζεται από τους RM, Jin, Suga, J-Hope , Jimin, V, και Jungkook ή Kim Namjoon, Kim Seokjin, Min Yoongi, Jung Hoseok, Park Jimin, Kim Taehyung και Jeon Jungkook οι οποίοι είναι πίσω από την συγγραφή και παραγωγή σημαντικoύ μέρους της μουσικής παραγωγής. Το συγκρότημα σχηματίστηκε από την εταιρία Big Hit Entertainment και έκανε ντεμπούτο στις 13 Ιουνίου του 2013[1] με το τραγούδι «No More Dream» από το πρώτο τους άλμπουμ 2 Cool 4 Skool[2]. Κέρδισαν διάφορα βραβεία του Καλλιτέχνη της Χρονιάς για το κομμάτι αυτό, μεταξύ άλλων το 2013 στα βραβεία Melon Music Awards και τα Golden Disc Awards και το 2014 στα Βραβεία Μουσικής της Σεούλ. Το συγκρότημα συνέχισε να ανεβαίνει με αυξανόμενα εκτεταμένη προβολή με τα επακόλουθα άλμπουμ τους Dark & Wild (2014), The Most Beautiful Moment in Life, Part 2 (2015) και The Most Beautiful Moment in Life: Young Forever, που κυκλοφόρησε στις 2 Μαΐου του 2016.