πετρος μανταλος

Ο Πέτρος Μάνταλος ξεκίνησε από τις ακαδημίες της Ξάνθης και σύντομα εξελίχθηκε σε βασικό στέλεχος στις μικτές της ΕΠΣ Ξάνθης, οδηγώντας την ομάδα των Νέων στον πανελλήνιο τίτλο στις 26 Απριλίου 2009 σκοράροντας δύο γκολ στον τελικό.[1] Προωθήθηκε στην ανδρική ομάδα του ΑΟ Ξάνθης το καλοκαίρι του 2009. Την περίοδο 2011-12 καθιερώθηκε στο βασικό σχήμα του συλλόγου, ενώ την επόμενη έγινε βασικός, μετρώντας 28 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, σε σύνολο 30 αγώνων.

AEK

Στις 23 Ιουλίου 2014, ανακοινώθηκε πως η ομάδα του και ο ίδιος ήρθαν σε συμφωνία με την AEK η οποία προέβλεπε πως την περίοδο 2013-14 θα παραμείνει στην Ξάνθη. Από το καλοκαίρι του 2014 ανήκει στο δυναμικό της AEK. Στις 19 Οκτωβρίου 2014 ο Μάνταλος συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ σε μία νίκη της AEK εναντίον του Απόλλωνα Σμύρνης. Στις 17 Μαΐου 2016, βοήθησε την ομάδα

του να επιστρέψει στους τίτλους, κατακτώντας ο ίδιος τον πρώτο τίτλο της καριέρας του, σκοράροντας στη νίκη της επί του Ολυμπιακού με 1-2, για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (2015-16), στον οποίο αναδείχθηκε ο κορυφαίος της αναμέτρηση.https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82