Χιπ Χοπ

XIP   XOP

Το Χιπ χοπ αναπτύχθηκε σε υποβαθμισμένες περιοχές των ΗΠΑ, όπως το Μπρονξ στη Νέα Υόρκη και σε άλλες μεγάλες πόλεις όπου υπήρχε μεγάλη ανεργία και φτώχεια. Τα 4 στοιχεία δεν αναπτύχθηκαν την ίδια χρονική στιγμή αλλά σε διαφορετικές χρονικές περιόδους. Οι ρίζες του ανάγονται στην δεκαετία του 1970, όταν άρχισαν τα πρώτα δειλά δειλά βήματα.

Το break dance είναι είδος χορού. Οι πρώτοι breakdancers, χορευτές break dance, εμφανίστηκαν το 1973 και ήρθε ως δια μαγείας και έλυνε τις διαφορές μεταξύ συμμοριών. Έτσι, σε αυτούς τους δρόμους, του Νότιου Μπρονξ, ξεκίνησε το b-boying πραγματικά. Συχνά, οι καλύτεροι Breakers αντίθετων συμμοριών «πολεμούσαν» αντί να παλεύουν. Τα πρώτα battles μάλιστα γινόντουσαν σε χλοοτάπητα. Με αυτό τον τρόπο θα μπορούσε η μάχη να αποδείξει την καλύτερη συμμορία, αρκετές ήταν οι φορές όπου ο χαμένος συμφωνούσε ότι δεν θα ξαναπερνούσε από την γειτονιά του νικητή. Τις περισσότερες φορές αγώνες ήταν απλά για τον σεβασμό του άλλου. Δυστυχώς, αυτές οι μάχες δεν σταματούσαν πάντα τις εχθροπραξίες των συμμοριών ενώ συχνά προκαλούσαν πραγματικές «μάχες». Την πρώτη ομαδα breakdance στην Ελλαδα,την οποια ελεγαν Freakstyle Rockers αποτελουσαν ο δωδεκατος πιθηκος (Ακης Τσινιδης)και άλλα μέλη τα οποια δεν αναγραφονται σχεδον πουθενα.Ο 12ος ακομα και σημερα ασχολειται με αυτή την κουλτουρα(2015).

Ο όρος breakdance αποδόθηκε αργότερα από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

ΠΗΓΉ:  http://el.wikipedia.org/wiki/Χιπ_χοπ

ΕΛΕΝΑ  ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗ  και  ΓΙΑΝΝΗ  ΓΚΑΡΑΣ  Δ2