Τελειώνοντας το δημοτικό

cb50a (1)

Τελειώνοντας το δημοτικό

Φέτος τελειώνω το δημοτικό. Δεν ξέρω πως νιώθω. Θυμάμαι, όταν πήγαινα στο νηπιαγωγείο, είχα αγωνία το πως θα είναι στο  δημοτικό. Ένιωθα μεγάλος, αλλά δεν ήμουν. Περνούσε ο καιρός κι εγώ άρχισα να πηγαίνω όλο και πιο μεγάλη τάξη. Βέβαια, όλους μας θεωρούσαν   μικρούς και ανίκανους. Τώρα, όμως, μεγαλώσαμε. Είμαι τελειόφοιτος του δημοτικού. Δεν ξέρω πως νιώθω. Τα συναισθήματα μου είναι ανάμεικτα, χαρά, λύπη, νοσταλγία.

Από την μια θέλω να  φύγω, από το δημοτικό, από την άλλη πλευρά όχι. Στο γυμνάσιο θα αποκτήσω νέα  γνώση. Θα αφήσω όμως ανθρώπους που με αγάπησαν και με βοήθησαν όλα αυτά τα χρόνια στο  δημοτικό. Η ζωή θα συνεχιστεί, από τη νέα   σχολική χρονιά στο γυμνάσιο, με αγωνία, νέους στόχους, νέους φίλους, περισσότερη προσπάθεια.

Θα θυμάμαι πάντα γλυκά το σχολείο  μου.

Σωτήρης

Ευθύμης